192 of niet verschenen en als ze dit laatste wel deden, in de meeste gevallen hun grenzen niet konden, soms niet wilden aanwijzen, waarbij zij zich denkelijk beriepen op het bestaan de kadaster, dat het immers beter diende te weten, dan zij zelve. Het ontwerp besloot met een opsomming van kaarten en registers, waarvan hij de aanleg noodzakelijk achtte, zooals plan van driehoeksmeting, minuutplan, verwijzings- kaart, boeken van berekening, aanwijzende tafel, kadastrale legger, perceel wijzer, waarin alle perceelen naar de volgor de der secties en nummers waren opgenomen, naamlijst, ver zamelingslegger, schattingsstaat, bijblad, hulpkaart en 3 vol ledige copieën van het minuutplan. De kadastrale legger zou het register zijn „waarin elke eigenaar, vruchtgebruiker, erfpachter, of liever elketi belas tingschuldige een afzonderlijk artikel verkrijgt, waarop voor komen al de perceelen, waarop hij binnen het gekadastreer de gedeelte dezelfde regtcn uitoefent". Verstijnen sprak dus liever" van belastingschuldigen dan van zakelijkrechtheb- benden overigens begrijpelijk zijn einddoel was een belas tingkadaster. Artikel 15 van het ontwerp gaf de beteekenis van het reeds genoemde bulletin weer en eindigde met de woorden „Hierdoor krijgt het Kadaster een officieel karakter en eene beteekenende regtswaarde". Of de rechtskracht, toe te kennen aan die vaststelling, van veel dan wel van weinig beteekenis was, dat schijnt in Ver- stijnens tijd nog geen punt van strijd te hebben uitgemaakt. Hoe het ook zij, welke waarde er ook aan te hechten was, in de praktijk is deze wijze van vaststelling, die op instigatie van Verstijnen werd ingevoerd bij Bijbl. 3308 (O.B. 1878 No. 79), waarin tevens een model van het bulletin (kennis geving formulier 2) is opgenomen, een volkomen misluk king gebleken, J) evenals de niet officieel voorgeschreven aanwijzing der grenzen door de eigenaren. De Indische eige- Zie F.G. Wiemans: Overzicht van het Kadasterwezen, blz. 100.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 12