193 naren toonden er niet de minste interesse voor en bij de volgende kadastreeringen heeft men het aanschrijven maar achterwege gelaten. Met het oude kadaster had Verstijnen afgedaan. Een van de artikelen wees den bewaarder aan als verbandlegger, doch de meetbrief, die bij de algemeene beschouwingen nog even werd aangeroerd, kwam in het ontwerp geen oogenblik ter sprake. Dit ontwerp bereikte nooit het Staatsblad, evenals zoo vele latere pogingen tot wijziging der bepalingen van 1875. We zouden Verstijnen zeer te kort doen, als we zeiden, dat hij het oude kadaster opzij zette, zonder zich daarmee ook maar op eenigerlei wijze te hebben ingelaten. Niet ge noeg kan herhaald worden, dat hetgeen hij hier aantrof als kadaster zoo weinig daarop leek, dat hij moest concludeeren, dat het bestaande systeem ondeugdelijk was en dat ieder ander systeem, en zeker het hem bekende llollandsche, in de praktijk veel beter aan de te stellen eischen zou voldoen. Hij zag daarbij echter te veel, zoo niet geheel over het hoofd, dat niet de voorschriften, doch de uitvoerders schuld hadden aan de jammerlijke resultaten en dat een nieuw kadastraal stelsel, hoe geperfectionneerd ook, nooit zou kunnen voldoen als niet streng aan de bepalingen de hand werd gehouden. Het was dus begrijpelijk, dat Verstijnen met het oude vol komen wilde breken dat wil evenwel niet zeggen, dat hij van het oude geen kennis had genomen, het tegendeel is waar; alleen was hij bij zijn komst hier te lande te lang in Nederlandsch-Kadastralen dienst geweest om in te zien, dat de grondslagen van de instructie van 1837 zich beter aan de Indische fiscale en juridische toestanden aansloten dan zijn geimporteerd cultuurgrenzenkadaster. Dat hij zich van het bestaande wel degelijk op de hoogte had gesteld en dat het tevens in zijn bedoeling lag zich daar van los te maken en een geheel nieuw kadastraal gebouw op nieuwe fundamenten op te zetten blijkt zonneklaar uit eeni-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 13