195 Verder verliest het opgeven van de bedoelde cijfers ge heel zijn nut, zoodra de teekening van het perceel met juist heid op schaal is vervaardigd en de verhouding der schaal op den meetbrief is uitgedrukt. Bij Gouvernements besluit Staatsblad 1837 no. 3, art. 6 en 7 en bijlage lett. A, was dan ook teregt voorgeschreven, dat de teekening op schaal moest zijn, doch hierin is geen sprake van het aanduiden der afstanden in cijfers. Het is mij gebleken, dat de bestaande blokkaarten waaruit tot heden de meetbrieven getrokken worden l), niet meer zijn, dan zeer slechte schetsen die geen schaal houden en den naam van grondplan niet verdienen welligt heeft men dat ingezien en is het besluit 1842 No. 17 eene onvolkomene poging geweest om aan de meetbrieven eenige technische waarde te geven. Thans echter is het nieuwe kadaster zoo ver gevorderd, dat bij het maken van meetbrieven de perceelen bijna alle van de vervaardigde kaarten kunnen worden overgenomen of uit de voorhanden meetcijfers gekaarteerd. Daar deze kaarten uiterst juist op groote schaal zijn ver vaardigd en al de perceelen in verband met elkander zijn in kaart gebracht, zal uit deze teekening van de perceelen door elke deskundige de lengte afmetingen, de ligging ten op zichte van andere eigendommen en de oppervlakten kunnen worden afgeleid en dus het aangeven van cijfers ten minste overbodig worden. Nergens waar een kadaster is, worden op de kadastrale extracten (hier meetbrieven) deze cijfers gesteld. Verder verdient nog opmerking, dat het formulier op de meetbrieven gesteld, luidt als volgt Afmetingen. Aan de 1) Dit oordeel van Yerstijnen omtrent de beteekenis der blokkaarten komt mij niet geheel juist voor. Het mag waar zijn, dat in de laatste jaren, voorafgaande aan de reorganisatie in vele gevallen de meetbrieven extracten waren uit die blokkaarten, doch in zijn al gemeenheid gaat Yerstijnen veel te ver. Het is een vrijwel onmo gelijke opgave om uit te maken, wat onder blokkaarten zijn te verstaan en wat men er oorspronkelijk mee bedoelde, doch zeker is dat ze niet dienden tot legger van de op te maken meetbrieven.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 15