1% Noordzijde \an de Zuidzijde Aan de Oostzijde Aan de Westzijde en dat derhalve gerekend schijnt te zijn, dat het perceel steeds een vierhoek zal uitmaken met regte zijden, welke juist in de richting der aangegeven windstreken loopen, hetwelk na tuurlijk eene bijna niet voorkomende exceptie is. De juiste invulling wordt hierdoor ondoenlijk zoodra de figuur door een groot getal lijntjes en hoekjes gevormd wordt, welke daarenboven dikwijls krom en bochtig zijn. Bij het opmaken der meetbrieven van Passer Sen in l) blijkt het, dat verreweg het meerendeel der perceelen zeer onregelmatig is en het aangeven der lengte cijfers moeilijk uitvoerbaar is, terwijl het den voortgang der zaak zeer zal in den weg staan en in het minst geen nut zal hebben. Aangezien de Raad van Justitie in deze zaak mede betrok ken is, heb ik met den griffier van dat College de zaak be sproken, welke wel geen bedenkingen had tegen de hieron der voorgestelde wijziging, doch verklaarde, zoolang het bij Gouvernements besluit vastgestelde model niet was inge trokken, de bijlagen der acten van eigendomsovergang aan dat voorschrift moesten voldoen. Om bovenstaande redenen neem ik de vrijheid voor te stellen dat de op te maken meetbrieven van voor den af stand der gronden van Passer Senin (of liever nog voor de geheelc afdeeling Batavia Stad en Voorsteden) voortaan uit de nieuwe kadastrale kaart zullen worden getrokken en dat zoowel de te stellen afmetingen langs de grenzen der per ceelen als de invulling daarvan in het daarvoor bestemde formulier op den meetbrief (volgens model letter A. van het Staatsblad 1842 110. 17) achterwege zullen worden ge laten". Passer Senin was in 1741, na de algemeene Chineezen moord in 1740 aangewezen als Chineesche Kamp. Men had deze plek gekozen in de Zuider voorstad van Batavia omdat ze onder het bereik van het geschut lag. Van verscheidene bolwerken kon die plek beschoten en „in tijde zulks mogte komen te vereischen, in 't kort gedemoil- jeert werden". Zie D.A. Berkhout in meergenoemd artikel in K. en L. jg. 18%, blz. 101. v. H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 16