201 Het is op passer Senin van de 10 geen 2 maal mogelijk ge weest, langs de grenzen zelve te meten, en ook op andere plaatsen is het maar eene zeldzaamheid, dat de landmeters perceelgrenzen voor hunne constructielijnen kiezende op te geven lengten moeten derhalve door uitpassing van de teekening op schaal gevonden worden. Zoodra men nu de teekening op schaal zelve geeft, wat thans gebeurt (vroeger waren het bloote schetsen), komt het mij overbodig voor, die uitpassing te bewerkstelligen, te meer daar bij kromme en veelvuldig gebroken grenzen door deze uitgepaste cijfers, noch den inhoud te vinden is noch de grenzen geconstateerd kunnen worden. Het formulier voor de aanduiding der lengten bevat slechts 4 rubrieken terwijl dikwijls een groot getal afmetingen in allerlei richtingen aan te teekenen zijn en is dus niet geschikt om te bevatten wat gevraagd wordt. Volgens mijn inzien heeft men derhalve aan het opgeven van bedoelde cijfers niets, doch door eene juiste teekening op eene groote schaal heeft men, zooals de Directeur van Fin. terecht aanmerkt om reden der krimping van papier enz., wel geen zekeren grondslag voor de vaststelling der grenzen, doch men geeft wat het meest nabij komt, terwijl zoodanige teekening in vele gevallen kwestieën over later vervallen paden, wegen, waterloopen, enz. enz., waar het verschil niet in de uiterste juistheid der afmetingen gele gen is, de zaak voldoende zal oplossen. Bij het afstaan nu der gronden van passer Senin zullen ongeveer 800 ingewikkelde meetbrieven moeten worden op gemaakt, terwijl db 500 andere requesten op afdoening wachten wanneer het stellen der meetcijfers langs de gren zen der perceelen en in het formulier achterwege kan blij ven, zal zeer veel werk uitgewonnen zijn; en deze zooveel spoedeischende zaak zonder eenige benadeeling, binnen zeer weinig tijd geheel beëindigd kunnen worden. Hiertoe nu strekte het voorstel, om tot zoolang het nieu we Kadaster nog niet in werking is gesteld, eene doelmati-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 21