205 kadaster in Nederlandsch-Indië voorloopig alleen wordt be oogd, de meest mogelijke rechtszekerheid aan den eigendom te verschaffen", werd door Verstijnen een Reglement voor de bewaarders van het Kadaster ontworpen. 1De aanhef van dit Reglement, dat 129 artikelen inhield, luidde: „De be sluiten in Stbl. 1837 no. 3, 1842 no. 17, 1834 no. 27, 1859 no. 27, 1823 no. 5 en in Bijblad no. 1672, benevens alle later daar in gebrachte wijzigingen en aanvullingen, voor zoover in strijd met het nieuwe Reglement worden buiten toe passing gesteld voor die plaatsenwaar een nieuw Kadaster is opge maakt en in werking gesteldDeze radicale opruiming was mogelijk omdat onder genoemde staatsbladen geen algemee- ne verordening van hoogeren rang voorkwam dan een or donnantie en de instructie ook bij ordonnantie zou worden vastgesteld. In de toelichting zei Verstijnen, de artikelen 81 (thans art. 2 Stbl. 1880 no. 147), 84, 88 en 89 (thans art. 55 en vgl. l.B.K.) te willen doen strekken ter vervanging van de bepalingen in de ordonnantie op de overschrijving in Stbl. 1834 no. 27 en in de Gouv. landmetersinstructie van 1837, betreffende de afgifte en overlegging van landmeterskennis sen en meetbrieven. De Directeur van Justitie onthield zijn goedkeuring aan het ontwerp, omdat daarin zijns inziens en terecht wettelijke en administratieve bepalingen dooreengemengd waren. Op zijn beurt diende dit departementshoofd een ontwerp in van 4 artikelen, met als considerans: „dat Hij, het noodzakeijk achtend om bij de geleidelijke invoering der Kadastrale boekhouding op Java en Madoera, tevens maatregelen te nemen ter vervanging van de landmeterskennissen en meetbrie ven door extraeten uit het K ad etst er en de Kadastrale plans. Met extracten uit het Kadaster zal hij wel bedoeld hebben extracten uit het Kadastrale hoofdregister, dat de plaats zou gaan innemen van het „verpondingskohier". Evenwel sprak de Raad van Nederlandsch Indië zijn af keuring uit over het door den Directeur van Justitie over gelegde ontwerp, er op wijzend, dat het bepalingen betref- 1Aldus Polak in zijn rapport.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 25