210 domskadaster), ook de Inlandsche gronden werden erop aangeduid en genummerd. Omgekeerd was het hoofddoel der kadastrale kaarten van de overige deelen van Java te voor zien in een registratie der Inlandsche gronden (het landren te kadaster), met hulp aan den fiscus als hoofddoel, doch art. 13 gaf duidelijk weer, dat daarnaast de gronden met westersch zakelijke rechten, gelegen buiten de hoofdplaatsen ook een plaats op die kaarten zouden krijgen. M.a.w. alles wat Java aan gronden bezat, bezwaard met eenigen wester- schen titel, zou op de kadastrale kaart worden weergegeven. Uit de combinatie van die 2 kadasters blijkt de grootsche op zet, die Vcrstijnen voor oogen stond: een kaart die alle westersche gronden in een groot verband weergaf; immers elke afdeeling zou worden aangesloten aan punten van den Topografischen Dienst. Was die kaart werkelijkheid gewor den en waren op die kaart inderdaad de rechtsgrenzen af gebeeld geweest, dan had het oude kadaster eenvoudig kun nen verdwijnen. Een juiste weergeving der perceelen op een algemeene kaart op voldoende schaal met individueele aanduiding dier perceelen door middel van nummers (kadasternummers) maakte iedere andere aanduiding volkomen overbodig. De meetbrief had dan zijn bestaansgrond verloren evenals het verpondingsnummer. Werden bovendien nog nummersgewijs alle bijzonderheden omtrent het perceel opgeteekend in een register, dan had de landmeterskennis, die officieus strekte tot voorlichting van den overschrijvingsambenaar, niet an ders behoeven te zijn dan een extract uit dat register. Een voudiger en logischer opzet is niet denkbaar en het is niet tegen te spreken, dat Verstijncn in die richting wilde gaan. Reeds in zijn schrijven van 9 December 1876, gericht aan den Directeur van Binnenlandsch Bestuur 1trachtte hij de volmaakte overbodigheid aan te toonen van het opmaken van meetbrieven overeenkomstig Stbl. 1842 no. 17, welk staatsblad z.i. een onvolkomen poging was om aan den i) zie blz. 199 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 30