meetbrief ecnig technische waarde te geven en in verband daarmee stelde hij dan ook voor de meetbrief bij aanvraag van gronden te vervangen door een extract uit het kadas trale plan. In zijn verweerschrift wees hij er op, dat die maatregel slechts tijdelijk was en dat door de indienststel- ling van het kadaster de voorschrilten door doelmatiger zouden worden vervangen. De voornaamste bron van zijn zienswijze is echter de aanhef van dat laatste schrijven, waarin hij den Direc teur van Financiën gelijk gaf en erkende, dat de opmaking van meetbrieven en landmeterskennissen, voor zoover het betrof de laatste althans in den bestaanden vorm, bij een geheel voltooid kadaster overbodig zou zijn. Het door Verstijnen ontworpen reglement voor de be waarders van het Kadaster 2) had ook die strekking en het daarop volgende ontwerp van den Directeur van Justitie, waarvan men kan aannemen, dat de bedoelingen van Ver stijnen weergaf, sprak éénvoudig van vervanging van de landmeterskennissen en meetbrieven door extracten uit het kadaster en de kadastrale plans. Houden we dit goed voor oogen, dan kan het niet anders of de Staatsbladen nos. 147 en 148 van 1880, die een jaar later tot stand kwamen moesten dezelfde tenclenzen bevat ten. Letten we er voorts op, dat historisch is uitgemaakt, dat die staatsbladen voor Kadastrale afdeelingen dat gene bevatten, waarin tot op dat oogenblik werd voorzien door de Gouv. landmetersinstructie van 1837 en de ampliatie van 1842 en dus als uitvoeringsverordeningen van de or donnantie <>p de in- en overschrijving zijn te beschouwen, dan moet hun bet eekenis duidelijk worden. De ordonnantie op de 1. en O. bevatte slechts één artikel, gewijd aan den meetbrief: „Bij splitsing of deeling van eenig vast goed, zal in de landmeterskennis worden bekend ge steld, het evenredig aandeel in de verponding, van elk zoo danig gesplitst of afgescheiden gedeelte, en tevens aan de 1) zie blz. 199 e.v. 2) 204 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 31