219 Tusschen de afleesnauwkeurigheid en de meetnauwkeu- righeid wordt in de practijk meestal een zoodanige verhou ding gekozen, dat de eerste de laatste in geringe mate he in vloed. De sluit fout of tegenspraak, die we als uitgangs waarden in de vereffening zullen gebruiken, zal dus als re gel geen grootere getalnauwkeurigheid dan 2 cijfers (en dan nog wel een laag bedrag van 2 cijfers) hebben. Zijn er door toevallige omstandigheden meer cijfers (b.v. polygoonhoek- sluitfouten van meerdere minuten en een vereffening in se- cunden), dan valt aan de laatste cijfers geen reëele betee- kenis toe te kennen. Hieruit volgt, dat voor het gewicht (dat op zichzelf al een grove benadering is) eveneens een getal van twee cijfers voldoende zal zijn, terwijl de bereke ning, wanneer deze in 3 cijfers geschiedt, reeds een 10-vou- dige zekerheid geeft. We mogen hierbij dus gerust 1 of 2 eenheden in de laatste decimaal onzeker zijn. In het bovenstaande hebben we steeds gesproken van cij- fernauwkeurigheid, en niet van een berekening in een be paald aantal decimalen, liet is duidelijk, dat een aantal nul len voor of achter het getal de nauwkeurigheid niet mag be ïnvloeden. m.a.w. dat de plaats van het kommateeken niets terzake mag doen. Voor de berekening houdt men dus slechts rekening met het grootste getal, zonder de toegevoegde nullen. Teneinde zoo min mogelijk hinder van deze nullen te heb ben is het bij de oplossing van normaalvergelijkingen gc- wenscht, dat de grootste waarde, die hierbij voorkomt, van de orde 10° is, m.a.w. gelegen is tusschen 1,... en 10,0. belangrijker evenwel is het, dat alle coëfficiënten der nor maalvergelijkingen van dezelfde grootte-orde zijn. Welke wijze van berekening men ook toepast, steeds zal het op zijn minst gewenscht zijn, dat de coëfficiënten niet dermate verschillen, dat men daardoor gedwongen zou zijn om met een grootere cijfernauwkeurigheid te werken. Het eenvou digste zal zijn, indien ook de grootste der bekende termen ([gaf] enz. of w) tusschen 1 en 10 gelegen is. Aan boven-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 39