220 staande eischen kan gemakkelijk voldaan worden door alle normaalvergelijkingen met 10 of een hoogere macht hiervan te vermenigvuldigen of te deelen en (of) door alleen in de laaatste kolom het komma-teeken te verplaatsen. Dit is slechts een wijziging van de grootteorde waarin de onbe kenden of de sluit fout uitgedrukt is. In een enkel, in de praktijk zelden voorkomend geval, zal het gewenscht zijn dit reeds bij de opstelling van de foutenvergelijkingen te doen. Bij de gebruikelijke methode van vereffening van vvoeste- grondmetingen wordt automatisch aan bovenstaande eischen voldaan, doordat de rondrekeningen in kilometers en de sluitfouten in meters uitgedrukt worden. In het bekende Hollandsche form. 4 voor enkelepuntsbepaling worden de correcties in dm berekend. Vaste regels zijn in het alge meen niet mogelijk. Veelal zal men bij voorwaardenverge- lijkingen de rondrekeningen in honderdtallen meters, de sluitfouten in cm kunnen uitdrukken. Deze vereenvoudiging wordt zeer vaak voorbij gezien, met als gevolg een bron van vergissingen en een noodeloos verlies van nauwkeurigheid. Een berekening b.v. waarbij en w 1650 in 6 decimalen is even nauwkeurig is, als dezelfde berekening in 3 decimaien, indien alle w's door 1CXX) gedeeld zouden zijn. In een enkel grensgeval kan het voorkomen, dat een of twee termen juist van een hoogere getalorde zijn. Bij uit zondering kan men dan voor die getallen een cijfer meer in de berekening meenemen. Voor de practijk zal een vereffening, uitgevoerd in getal len van 3 cijfers ruim voldoende zijn. Het is dus volkomen verantwoord om evenals Jordan in zijn vereffeningsvoorbeelden, de rekcnliniaal te gebruiken. Echter heeft deze bij alle voordeelen het groote nadeel,'dat een zekere routine vereischt wordt, en die ontbreek juist men kan het betreuren bij de meesten. Het komt mij

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 40