221 dan ook niet waarschijnlijk voor, dat de rekcnliniaal voor dit doel veel opgang zal maken. Vaak hoort men bij het gebruik van de rekenmachine de opmerking maken, dat het zoo weinig uitmaakt of men 1 of 2 cijfers meet meeneemt in de bewerking. Men wil daarme de veelal te kennen geven, dat, al zou men desnoods met minder cijfers kunnen volstaan, men de voorkeur geeft aan een iets uitvoeriger, dus betere berekening. Ongetwijfeld schuilt in deze opvatting een grond van waarheid, doch men bedenke daarbij altijd, dat, als men b.v. in plaats van in 4 in 6 cijfers berekent, er nog altijd 50% meer werk verbonden is aan het instellen, vermenigvuldigen enz. Doch dit niet alleen een getal van 3 of 4 cijfers is gemakkelijk te ont houden, wat met 6 of 7 cijfers niet het geval zal zijn. Men zal dan ook als regel iemand, die in 6 of 7 cijfers rekent zijn getallen zien controleeren. Met 3 of 4 cijfers is dit overbo dig. 5 cijfers vormen een grensgevalvermoeidheid, eenvoud van het getal, maar vooral geoefendheid doen het onzeker zijn of controle op de overname al of niet noodzakelijk is. Een berekening in 3 of in 4 cijfers zal in dit opzicht wei nig verschil uitmaken, evenmin of zij in 6 of 7 cijfers ge schiedt. Hetzelfde vindt men ook bij logarithmische bere keningen 6 decimalige tafels vindt men minder dan 7 de- cimalige, hoewel 6 decimalige berekeningen toch vaker zul len voorkomen. De meerdere werkzaamheden verbonden aan een grootere cijfernauwkeurigheid mag men dan ook niet on derschatten, en we zullen ons dan oek bij de rekenmachine tot het toegestane minimum beperken. Maar dan moet ook de vraag gesteld worden of de Crelle- tafels niet belangrijk sneller zullen zijn. Proeven hebben aan getoond dat dit hoewel men het op het eerste gezicht niet zou vermoeden inderdaad het geval is. Bovendien is het minder vermoeiend voor de rekenaar en minder storend voor het overige personeel. Waar de nauwkeurigheid ruim schoots voldoende is, kan er m.i. niet aan getwijfeld wor-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 41