222 den, dat de Crelletafels bij uitstek geschikt zijn voor ver effeningsberekeningen. Handigheid in het gebruik mag bij een ieder veronder steld worden; dit in tegenstelling tot de rekenliniaal. Veel al worden de voordeelen van de Crelletafels onderschat. Bij de rekenmachine zal men veeal de z.g. reeiproke waar den 7 enz. evenals J—enz.) met 1 cijfer meer be- [gaa] [gaa| rekenen dan de hoofdberekeningen. 1 )it kost betrekkelijk weinig tijd meer, en heeft het groote voordeel, dat de af rondingsverschillen geringer worden. Bepalingen van het 4e, of zelfs van een 5e cijfer is bij de Crelletafels uiteraard ook zeer goed mogelijk, doch, waar een scherpe bepaling over bodig is, kan men volstaan met dit cijfer op het oog te schat ten inplaats van het, door interpolatie exact te bepalen. Minder gebruikelijk, doch doelmatiger is het evenwel om de controles kloppend te makenVerschilt b.v. de waarde gbb. 1| 4- [gbc. 1| 4- 4- [gbf. f| met [gbs. 1| door afronding 2 eenheden van de laatste decimaal, dan kan men gbs. 1| en de grootste der overige waarden (of het getal dat uit de grootste sommatie gevormd is) met één eenheid in den gewenschten zin verbeteren. De nauwkeurigheid zal hierdoor misschien slechts in geringe mate verhoogd wor den, het groote voordeel is, dat verdere controles zooveel beter zullen kloppen. Deze werkwijze verdient vooral aan beveling bij het gebruik van de Crelletafels. Als nadeel van een berekening in 3 cijfers (Crelletafels) wordt soms aangevoerd het feit, dat de eindcontrole, de z.g. controle, groote verschillen kan geven. Inderdaad kunnen deze 1 a 2% bedragen wat evenwel al zeer weinig mogelijk heden openlaat voor berekeningsfouten. Men zou het doel van de vereffening geheel uit het oog verliezen door der gelijke verschillen niet toe te laten. De controle is theoretisch wel een zeer fraai middel om de deugdelijkheid van de berekening te onderzoeken, prak tisch zijn er echter bezwaren aan verbonden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 42