225 DE OPNAME VAN HET KOLONISATIE-TERREIN BELITANG. Met het oog op de plannen, om in de residentie Palem- hang nabij Martapoera een Javanenkolonisatie te stichten, moest onderzocht worden, in hoeverre het daarvoor bestem de terrein uit de Soengei Belitang dan wel de Aer Komering zou kunnen worden bevloeid. Om het bevloeingsproject te kunnen opmaken, moest men de beschikking hebben over een goede terreinkaart, om daarop het leidingnet te kunnen projecteeren. Aangezien deze kaart ontbrak en op het De partement van Verkeer en Waterstaat geen personeel be schikbaar was voor de vervaardiging daarvan, riep de Di recteur van dit Departement de hul]) in van het Hoofd van den Kadastralen Dienst om de opname en het in kaart bren gen van het terrein te doen geschieden door het Kadaster. Onder leiding van den landmeter W.A. van Rhee werd met de opname van het kolonisatieterrein (ter grootte van rond 22000 ha) begonnen in Augustus 1936. Waar thans de kaart gereed is gekomen, lijkt publicatie van de gestelde eischen en de methode van de voor Land meters van het Kadaster ongewone wijze van werken niet ondienstig. De opname diende op zoodanige wijze te geschieden, dat een tranchekaart zou worden verkregen op schaal van 1 a 10.000 met tranches om de 1 m. De terreinruggen, de bo- demlijnen der bestaande waterloopen en verdere terreinbij zonderheden als wegen, nederzettingen, moerassen van eeni ge uitgestrektheid, boschgronden, bevolkingscultures, enz., dienden nauwkeurig te worden gemeten en op de kaart te worden aangegeven, met vermelding van cle namen der wa terloopen, rivieren en nederzettingen. Aangezien het terrein zich bevindt in het gebied der as tronomische punten van den Topografischen Dienst en de opname daarom bezwaarlijk aan bestaande punten kan wor den vastgelegd, moesten een of meer te vereffenen veel hoek smetingen voorafgaan.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 45