228 standpunt 2 waarnemingen gedaan voor de bepaling van het hoogteverschil met ieder der andere punten, n.l. door instel ling van den middendraad op b.v. 1(30 en 120 en aflezing der bijbehoorende verticale hoeken, hetgeen al noodig was voor de bepaling van de lengten der veelhoekseijden, zij het ook, dat de aflezing van den verticalen rand bij dit laatste niet zoo nauwkeurig behoeft te geschieden in vlak terrein i.v.m. de verlangde nauwkeurigheid van de coördinaten der punten. Met gemiddelde der berekende hoogteverschillen werd ge controleerd uit het hoogteverschil, berekend uit de instel ling van den middendraad op den top van de baak (2 m) en den daarbij afgelezen verticalen hoek. Vergissingen in de af lezing van den rand of van de baak konden hierdoor te al len tijde worden opgespoord. De vaste punten worden gevormd door ijzeren palen. De nauwkeurigheid der hoogten hiervan bedraagt blijkens vo rengenoemde nota zt 2 cm. Ad C. De grootte der meetblokken bedroeg ongeveer 300 ha. overeenkomende met de gemiddelde maandelijksche meetea- paciteit der mantri-opnemers., Teneinde over behoorlijk cijlermateriaal te kunnen be schikken werd, wederom in verband met de geringe ge oefendheid der opnemers, bepaald, dat op iedere cm2 van de kaart minstens één hoogtecijfer moest voorkomen. Om daartoe te komen werden in ieder meetblok op afstanden van ongeveer 200 m van elkaar meetpaden gekapt. In dit meetpad werden piketten geplaatst, zooveel mogelijk op ge lijken afstand van elkaar (80 m), waardoor het werken met de Jordan-tafel zoo eenvoudig mogelijk zou worden. Om het andere punt van de zoo verkregen raai werden naar 2 kan ten (zooveel mogelijk in dezelfde richting, dus b.v. bij ver loop van de raai ZN in de richtingen W en O enz.) losse slagen gemeten naar de detailpunten tot een lengte van 80 a 120 m. Tevens werd er voor gezorgd, dat, indien in raai 1

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 48