186 Zoodanig Kadaster is in de eerste plaats een juiste grond slag voor de verdeeling der grondbelasting, voor de bere kening van grondrenten, landhuur en in het algemeen voor alle zaken, die men in verhouding tot de uitgebreidheid en de waarde der perceelen wenscht te kennen. Het bezit de vatbaarheid om daarop een hypothecair stel sel te baseeren, dat behalve een aanwijzing voor de waarde, eene hooge mate van regtszekerheid voor den geldschieter oplevert en daardoor het grondcrediet zeer bevordert. Het zal bij elk later voorkomende kwestie omtrent de grenzen en den eigendom in het algemeen, een eerste ge tuige zijn, waarop men bijna altijd met volkomen zekerheid kan afgaan. Het is een volledige statistiek van den bodem, zoowel van de verdeeling der eigendommen en cultures als van de waar de". Het was al weer het oude liedje: de belasting was het paradepaardje en de heele gcdachtengang zuiver I lollandsch- kadastraal. Hoofdregister van het Kadaster diende te zijn de artikelsgewijze kadastrale legger, zooals die in Holland bestond. Wat hier aanwezig was op het gebied van Kadas trale boekhouding werd door hem, ook qua systeem, a prio ri als van nul en geener waarde beschouwd. Voor Verstijnen bestonden er maar 2 soorten kadasters: een fiscaal kadaster en daarnaast een rechtsgeldig kadaster, door hem eigendomskadaster" genoemd en niet te vereen zelvigen met rechtszekerheidskadaster. De laatste zijner beide species van het genus kadaster kon in zijn oogen geen genade vinden: „Door verschillende autoriteiten in de geodesische weten schappen en door geleerde economen, is in den laatsten tij 1 veel geschreven over allerlei methoden, waarmede eene ui terste juistheid te verkrijgen is, volgens welke wiskundige regelen enkele moeilijke gevallen opgelost behooren te wor den. over het opmaken van een eigendomskadaster naast een fiscaal kadaster, teneinde het eerste door verplichte uitpa-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 6