187 ling der grenzen en contradictoire delimitatie tot onvoor waardelijk bewijs van eigendom te verheffen enz. over con stateering van alle grenzen, door middel van trigonometri sche bepaling uit vaste basissen enz. Ofschoon vele dezer theoretische beschouwingen logisch tot de meest gewenschte resultaten leiden, hebben zij bijna allen de afdoende gebreken le. dat men streng wiskundig redeneert, en geen reke ning houdt met de bezwaren, die de gesteldheid van den bodem daartegen oplevert, waardoor in vele gevallen een zeer prachtig opgebouwd systeem bepaald onuit voerbaar is. 2e. dat het zoo omslachtig is, met zooveel voorbereidend werk gepaard gaat en de uitvoering zoo uiterst bewer kelijk is, dat daardoor de uitgaven zoodanig worden verhoogd en zoo langzaam kan gevorderd worden, dat het welligt financieel onuitvoerbaar zoude worden". Door naast het fiscaal kadaster het eigendomskadaster in den zin van rechtsgeldig kadaster te noemen en de invoering van dit laatste als een utopie voor te stellen, kan men gerust aannemen, dat het doel, waarnaar hij streefde was een fis caal kadaster, zij het, dienstbaar gemaakt aan de rechtsze kerheid van den grondeigendom, dus tevens, doch in de tweede plaats, den grondslag vormend van wat tegenwoor dig onder eigendomskadaster" wordt verstaan. Verstijnen beschouwde daarnaast het kadaster in hoofd zaak van zijn technische zijde, hetgeen de volgende woorden uit zijn „Algemeene beschouwingen" mogen bevestigen „Verder wordt in het algemeen door hen, die de zaak en kel theoretisch beoefenen, zonder ze aan de practische be zwaren te toetsen, uit het oog verloren, dat het kadaster niet moet dienen om andere zaken van hoogere wetenschap pelijke orde daaruit af te leiden, of op te baseeren, maar dat het. het resultaat is van een serie geodesische werk zaamheden, die begint met de geografische dienst met eene primaire triangulatie, daarop volgt de topografische dienst

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 7