188 met een daaraan verbonden secundaire driehoeksmeting en eindelijk het Kadaster zoo mogelijk door een driehoeksme ting van den 3en rang met de laatste in verband gebracht; zoodat de laatste de eerste niet bederven of verbeteren kan". Verstijnen onderscheidde twee stelsels van triangulatie, n.l. dat, waarbij voor elke gemeente Incliö Kadastrale af deeling) een afzonderlijk assenstelsel wordt aangenomen en dat, waarbij het Kadastrale driehoeksnet wordt aangesloten aan een net van hooger orde, dat zich uitstrekt over een ge heel land. Het laatste had bij hem verre de voorkeur, omdat bij toepassing daarvan moeilijkheden werden voorkomen bij latere uitbreiding van de kadastrale afdeelingen en bij het elkaar raken dier afdeelingen. Zeer uitvoerig was hij op d't punt en het is aan zijn initiatief te danken, dat Stbl. 1875 No. 183 bij Stbl. 1878 No. 104 gewijzigd werd behalve een aanvulling van art. 1 met een definitie van een kadas trale afdeeling, waaruit blijkt, dat de Regeering de kadas trale opmeting van een afdeeling moet bevelen, de eenige wijziging, zoodat behoudens dit onderdeel de bepalingen van eerstgenoemd Stbl. nog onveranderd gelden en art. 5 werd uitgebreid met het voorschift, dat de kadastrale trian- gualatie behoort te worden aangesloten aan minstens 2 pun ten van het net van den geografischen dienst of militaire verkenningen. Veel aandacht aan het verband tusschen het oude en nieu we kadaster schonk Verstijnen in zijn ontwerp niet. Dat hij hier zijn redenen voor had zullen we later zien. Met eenige variatie herhaalde hij tot driemaal toe in zijn beschouwin gen o]) het ontwerp, dat het in verband brengen met het oude kadaster en het opmaken van het archief tot de voor naamste bezigheid van den bewaarder zou behoorcn. Maar daarbij bleef het dan ook. De opmaking van meetbrieven noemde hij in een adem met het vervaardigen van extracten- plan, als zijnde het werk van één landmeter, die aan den bewaarder zou worden toegevoegd.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 8