5 DE KADASTREERING VAN BATAVIA VAN 1778. Menigeen zal wel een beetje verwonderd opkijken, wanneer hij de titel van dit artikeltje leest, omdat er in Europa van een Kadaster pas sprake is na de Fransche Revolutie. Toch moeten wij de opdracht, vervat in de resolutie van 31 Maart 1778 op vatten als een opdracht voor een volledige kadastreering van Batavia. De registers, welke aanwezig zijn op het kantoor Batavia zijn wel een prachtig bewijs, dat men hier reeds lang voor de Fransche Revolutie overtuigd was van het nut van een goed Kadaster. In dit tijdschrift (jaargang 1936) is door Ir. Willekes Macdonald de oudste geschiedenis van het Bataviasche Kadaster behandeld, terwijl wij daarin bovengenoemde resolutie afgedrukt vinden. In het kort samengevat, werd toen aan de landmeters op gedragen alle perceelen op te meten, blokkaarten samen te stellen, registers aan te leggen voor de verwijzing van het perceel naar de akte en omgekeerd, na te gaan of de bewijzen van eigendom wel op de namen van de actueele bezitters stonden en zoo niet de tenaamstelling in orde te maken en ten slotte een bijhouding van de overgangen te bewerkstelligen. Het loont zeker de moeite eens na te gaan op welke wijze Landmeter Wimmercrantz met zijn helpers zich van die taak ge kweten hebben, vooral omdat de oorspronkelijke gegevens voor meer dan de helft van de perceelen, welke te Batavia geregis treerd zijn, nu nog in de blokregisters te vinden zijn en voor eenige duizenden perceelen de blokregisters de eenige gegevens voor wat betreft de afmetingen bevatten. Doordat de latere kadastreeringen, ook de groote van 1880, het vroegere werk niet radikaal ter zijde gesteld hebben, heeft deze eerste opmeting en teboekstelling der perceelen haar volle waarde behouden. Deze kadastreering werd nu eens niet, zooals later overal en algemeen gebruikelijk was, gemotiveerd met een verhooging van belastinginkomsten, hoewel de te verwachten verhooging van de opbrengst aan 's Heeren gerechtigheid ook wel een rol gespeeld zal hebben, want één van de voornaamste redenen, welke aan gevoerd werden, was de gebleken nalatigheid, vooral onder de inlandsche natiën, in het laten overschrijven van vaste goederen op de namen der rechte eigenaars". (Men kende toen de aparte rechten voor Inlandsche bezitters van onroerende goederen niet,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 10