6 maar stelde den vrijen Inlander inzake grondrechten volkomen gelijk met den Europeaan). Uit de op het Kadasterkantoor Batavia aanwezige blok- registers blijkt, dat het onder ten zesde vermelde van bovenge noemde resolutie n.l. het te gelde maken van de opgespeurde erven en landerijen, welke zonder bekende eigenaars zijn, wel aardig wat in het laadje gebracht zal hebben. Er zijn heele regis ters met honderden perceelen, waarvan de omschrijving aanvangt met de stereotiepe zin: ,,Een erf, waarvan de eigenaar onbekend is enz. enz. thans geregistreerd ten name van voor de somma van rijksdaalders." Nog een reden welke een commercieel lichaam als de V.O.C. er toe noopte een kostelooze opname en teboekstelling der per ceelen te ordonneeren, waren de veelvuldige moeilijkheden, die het Stadsbestuur en Heemraden ondervonden in hun taak de we gen, waterloopen en leege erven schoon te doen houden. Aan de eigenaren van de aanliggende gronden was opgedragen de ge- meene wegen en waterloopen in goeden bruikbaren staat te onder houden. Want een Kadaster, waaruit met één oogopslag kon worden nagegaan wie de ware eigenaars der tuinen, huizen en landerijen waren kon uiteraard evengoed dienst doen om hen op te sporen, die voor dat onderhoud aansprakelijk waren. Laten dan de Edele Compagnie's dienaren niet met de uit sluitende bedoeling de rechtszekerheid der individueele eigenaren te bevorderen, opdracht tot deze kadastreering gegeven hebben, we hebben toch een groot respect voor de zeer vooruitstrevende blik, welke zij toonden te bezitten. Het is niet onaardig op te merken, dat het streven van nu om de overschrijving op het kadasterkantoor te doen plaats heb ben in 1778 reeds vervuld geweest is, want er werd toen een landmeters comptoir opgericht om gebruikt te worden, zo ten dienste van Schepenen, als Heemraden der Bataviasche Omme landen als voor de landmeters, terwijl alle kaarten en andere de landmeterij concernerende documenten, als mede de registers ten voorschreven comptoire effen gehouden moesten worden". Niet minder opvallend is, dat tegenwoordig de grootste sti mulans voor het uitvoeren van hermetingen in Holland, uitgaat van het Stadsbestuur, dat, evenals reeds in 1778 dat van Batavia, zooveel profijt kan hebben van een goed Kadaster.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 11