8 Wij willen nu zien, hoe de uitvoering van dit grootsche werk geschied is. Een instructie aangevende, hoe gewerkt moest worden is niet aanwezig, zoodat uit de resultaten geconcludeerd zal moe ten worden, hoe deze zaak aangepakt is. Wimmercrantz koos een boekhouding met het perceel als grondslag. Het heele kadaster werd samengeperst in één stel re gisters (het BLOKREG1STER, zooals wij het nu noemen) en in een stel blokkaarten. De stad en omgeving was reeds verdeeld in blokken, welke werden aangeduid met letters, terwijl de stad zelve reeds uit twee groote deelen bestond n.l. dat ten Oosten en dat ten Westen van de Groote rivier (de Tji Liwoeng), een verdeeling in twee sec ties dus. Elk perceel kreeg een nummer (bloknummer, overeenkomen de met het tegenwoordig kadasternummer) en voor ieder nummer werd in het blokregister een folio bestemd, waarop alle gegevens betreffende het perceel werden opgenomen n.l. het laatste bewijs van eigendom, de afmetingen en belendingen, eventueele erfdienst baarheden, alle overgangen en ten slotte ook de splitsingen. Ter verduidelijking volgt een folio uit het blokregister en komt op blz. 7 een copie van een gedeelte van een oorspron kelijke werkkaart voor, waaruit de blokkaart werd samengesteld door weglating van de namen der eigenaren en sommige afme tingen. No. 54. Deeze twee naast den anderen liggende stukken tuinland, tesamen getrokken en tot een gemaakt, behooren volgens twee koopbrieven van den 29 Februari 1764 Pag. 497 en den 24 Julij 1771 Pag. 1264 aan den Heer Thomas Frederik Wannemaker, opperkoopman en opperhoofd van het gene raal soldijcomptoir en curator ad lites. Belend ten Zuiden met de Maatzuikersweg en Jacobus Reijke, ten Noorden met Joh. Carels, ten Oosten wederom met Jacobus Reijke, en ten Westen met de Heereweg langs de eerste Dwars- gracht. Bebouwd met een steenen huis en wagenhuis met pannen gedekt. Breed O. ten W. voor aan de zuidzijde acht roeden en achter aan de Noordzijde zestien roeden zes voeten mitsgaders diep Noord ten Westen aan de Oostzijde eerst vijftien roeden, zes voeten en dan nog diep vier roe-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 13