11 Wij moeten n.m.ni. ons de samen stelling van dit kadaster op de volgen- 1 de wijze denken: De landmeters en hun assistenten liepen gewapend met hun meetroede de wegen af en maten de voorkanten der perceelen op, terwijl zij de bezit ters naar hunne eigendomsbewijzen M vroegen. Uit de gevonden gegevens werd een blokkaart opgemaakt, waar- op alle op het terrein zichtbaar afgescheiden perceelen werden op gebracht, ook die perceelen, waarvan geen eigenaar of bezitter be kend was. Beginnende in de linkerbovenhoek werden de perceelen rechtsonigaande genummerd. Het blokregister werd gefolieerd en voor die perceelen, waarvan de gegevens klopten, ingevuld. Waar door de resolutie voorgeschreven werd, dat bij het verkoopen of overschrijven van een onroerend goed, daarvan telkens kennis ge geven moest worden aan de landmeters, die van die aangifte een landmeters briefje (de tegenwoordige landmeterskennis) moesten afgeven, zonder welke geen opdracht voor gecommiteerde sche penen kon geschieden, konden de landmeters zoo langzamerhand de noodige gegevens verkrijgen, welke in de blokregisters ont braken. Een leeg blad in het blokregister geeft aan, dat er tusschen 1778 en 1830 voor dat perceel geen eigenaar is komen op dagen, zoodat, wanneer het perceel later niet uitgegeven is, wij het nu kadastraal kunnen beschouwen als staatsdomein (Gouv. grond). Van de technische kwaliteiten van deze kadastreering moeten wij ons niet een te groote voorstelling maken. Van een meting in één technisch verband is geen sprake, hoewel het den landmeter toch niet aan hoekmeetinstrumenten ontbroken heeft, want hoe zouden anders zoo trouw de koersen der grenzen opgegeven kun nen zijn. In tegenstelling met tegenwoordig, nu de mogelijkheid van reconstructie der grenzen de zwaarste eischen aan de kadas trale opmetingen stelt, was toen de tenaamstelling het hoofddoel, terwijl men de verzorging van de zekerheid der grenzen aan de eigenaren zelf overliet. In het kadastraal archief heb ik geen enkele grensuitzetting van dien tijd kunnen vinden. Wel werd er zeer veel aandacht besteed aan de omschrijving der grenzen zelf. 7isj* yr:/7

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 16