13 VERZEKERING EN ONDERHOUD DER STADS-POLYGONEN. Min of meer in aansluiting op het artikel over verzekering van polygoonpunten in dit tijdschrift, jaargang 1937 afl. 2, waarin alleen deze verzekering gedurende de laatste jaren wordt behan deld, wil ik ter verkrijging van een duidelijk beeld van het in het hoofd van dit artikel genoemde onderwerp een blik werpen in de jongste historie, waarin vier markante perioden zijn aan te wijzen. I. de periode vóór 1872, welke stilzwijgend kan worden voor- bijgegaan, omdat nimmer is gebleken dat een permanente verzekering van polygoonpunten is toegepast. Toch moet het gemis hiervan wel degelijk zijn gevoeld, hetgeen hierna zal blijken. II. de periode van 1872— 1916. De toenmalige Directeur van Binnenlandsch Bestuur Mr. Levyssohn Norman adviseert den Gouverneur-Generaal blijkens sub e ten 3e van zijn schrijven van 6 September 1872, den eventueel te benoemen Ingenieur-Verificateur op te dragen voorstellen in te dienen tot beschikbaarstelling van fondsen voor het stellen van neuten, ter aanwijzing van de punten van het kadastrale geraamte der hoofdplaats Batavia. Hoe weinig men toen van het nut van een verzekering der polygoonpunten was doordrongen, mag blij ken uit de instructie van 1874, waarin geen voorschriften werden opgenomen voor deze aanbevolen verzekering, zoodat de punten bij de kadastreering van Batavia slechts door tijdelijke merk- teekens werden vastgelegd en men vraagt zich af, wie dan wel de adviseur van Levyssohn Norman mag zijn geweest. Het ligt toch voor de hand dat deze adviseur een landmeter was, wien uit ervaring was gebleken, dat het stellen van neuten van groot belang moest worden geacht en waarom werd dan dit goede advies ter zijde gelegd. Kort daarop schijnt men echter het minder gewenschte van deze werkwijze te hebben ingezien. Omstreeks 1890 werden de polygoonpunten van Bandoeng verzekerd door het plaatsen van bekapte steenen met een lengte van 0.3 m en een doorsnede Van Huls, I)e reorganisatie van het Kadaster in 1874. T. v. h. K. jaargang 1937 pag. 174.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 18