15 dacht van de landmeters in de laatste jaren van deze periode en met de herverzekering der polygoonpunten van Bandoeng middels ijzeren straatpotten was deze tot stand gekomen. Hiermede is dus een nieuwe periode ingeluid. 111. de periode van 19161927. Behouden werd de effectieve ondergrondsche verzekering van het punt, terwijl daarnaast een directe bruikbaarheid werd ver kregen. Men had theoretisch niets anders te doen dan het deksel van den straatpot te openen en de jalon vertikaal te plaatsen op het kruispunt van den 0.6 m beneden het maaiveld gelegden tegel door de vertikaal daarboven geplaatste buis. Deze verze kering is kort daarop eveneens toegepast te Medan en Siantar, waar deze dure verzekeringen in navolging van Bandoeng werden bekostigd door de gemeenten. Het chronisch gebrek aan personeel gedurende het grootste gedeelte van deze periode, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg was van geringe appreciatie van het landmeterswerk en de slechte sala- rieering der landmeters, was oorzaak dat gedurende deze periode verder geen belangrijke polygoon-netten meer werden aangelegd. In de jaren 1920 en volgende was de achterstand in de af doening der gewone werkzaamheden zoo groot, dat het meer malen voorkwam, dat een aanvrager twee jaar op zijn meetbrief moest wachten. Aan den aanleg van polygoonnetten kon dus be zwaarlijk worden gedacht. Het aantal klachten, vernomen over de straatpotverzekering te Bandoeng, is niet gering, terwijl dit te Medan en Siantar mini maal mag genoemd worden. Waaraan dit is toe te schrijven is niet met zekerheid te zeggen. De machtige groei van Bandoeng, met het drukke verkeer in het centrum dat moeilijk te regelen valt als gevolg van het nog veelvuldig voorkomen der deelemans, welke de meest onverwachte bewegingen uitvoeren, waaruit het herhaaldelijk stuk rijden der jalons en het vele uit het lood slaan der ijzeren buizen valt te verklaren, is zeer zeker een der oorzaken van de moeilijkheden te Bandoeng. Bijna alle opmetingsaanvragen op Medan hebben betrekking op gronden gelegen in de nieuwe buurt Polonia, waar polygoon verzekering heeft plaats gehad middels steenen, conform het in Hortsing, T. v. h. K. jaargang 1931. Iets over verzekering van polygoon- punten. tweewielige rijtuigjes.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 20