16 de le periode gebruikte model, geplaatst iets onder het weg- oppervlak, zoodat klachten omtrent de straatpottenverzekering daar weinig konden voorkomen. Dit laatste geldt eveneens voor Siantar, een meer stille plaats op de Oostkust, met weinig verkeer en zonder groote uitbrei dingen. Aangezien zeer spoedig een intensief onderzoek zal worden ingesteld naar den toestand van het polygoonnet van Bandoeng, wil ik met deze beknopte mededeeling volstaan, welke later, na het onderzoek, kan worden uitgebreid. Wel dient in verband met het geheele bovenstaande goed in het oog te worden gehouden, dat, zij het met een kleine wijziging en zoolang wij nog voor onze punten op de wegen zijn aange wezen, deze verzekering voldoet aan de beide te stellen eischen en met een, de zekerheid benaderende, waarschijnlijkheid mag worden verondersteld, dat bij een deugdelijk periodiek onderhoud deze ook aan beide eischen kan blijven voldoen. En met deze t.a.v. de straatpottenverzekering zoo sympa thieke conclusie ga ik over naar de laatste periode. IV. Periode van 1927 tot De import van landmeters is groot geworden. Wageningen levert zijn abituriënten voor Indië af, ambtenaren met een grootendeels theoretische hoogeschool-opleiding, en het zeer urgente vraagstuk der polygonen wordt gekoppeld aan de prac- tische vorming der uitgezonden landmeters. Voor een algemeen deugdelijke verzekering der polygoonpunten zijn fondsen noodig en deze zijn er niet. Men vindt een uitweg door op den bij de straatpotverzekering ingeslagen weg voort te gaan. Samenwerking met de gemeenten, die, wanneer door den kadastralen dienst bui ten de coördinaten der punten tevens de hoogten dier punten t.o.v. een vastgesteld nulpunt worden bepaald, een basis voor hunne werkzaamheden krijgen, welke onbetaalbaar is. Het is wel ver wonderlijk, dat er nog gemeenten bestaan met wetenschappelijk opgeleide menschen aan het hoofd der technische afdeelingen, die de noodzakelijkheid van een dergelijk bezit niet inzien. Men vraagt zich af, hoeveel jaren zij ten achter zijn bij het moderne technisch denken, en hoe zij de uitbreidingsplannen, assaineeringsplannen enz. kunnen opzetten en uitvoeren zonder te beschikken over be hoorlijk kaart- en cijfermateriaal.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 21