17 Tot herpolygoneering van Soekaboemi, Buitenzorg en Ba tavia wordt besloten. De gemeenten betalen een vastgesteld ge deelte der kosten en verleenen hun hulp bij den aanmaak der verzekerings-palen. Voor de verzekering der punten van de polygoonnetten der genoemde gemeenten werd gebruik gemaakt van betonnen pa len. Deze palen werden geplaatst op de kanten der wegen, terwijl het bovenvlak van den paal gelijk werd gehouden met de oppervlakte van den weg. En nu springt dadelijk in het oog, dat in tegenstelling met de vorige perioden, de eisch van bruikbaar heid bij den opzet dezer werkzaamheden als hoofdmotief heeft gegolden. Het verzekerde punt moest aan de oppervlakte van den weg liggen, zoodat zonder vele bijkomende werkzaamheden als uitzettingen, wegopenkappingen, dit punt direct bruikbaar zou zijn. Dit impliceert in geenen deele, dat aan de hechtheid der ver zekering van het punt minder aandacht zou zijn besteed. Integen deel, meer bouwend op de werkwijzen in Europa, waarbij de on- dergrondsche verzekering minder werd toegepast, werd de zware verankering voldoende waarborg geacht tegen verschuiving. Waarom nu niet van straatpotten gebruik werd gemaakt zal slechts voor een klein gedeelte toegschreven kunnen worden aan de klachten van Bandoeng, maar hoofdzakelijk het gevolg zijn van het feit, dat een verzekering middels straatpotten nogal kostbaar is. En al moet aan deze financieele factor een groote coëfficiënt worden toegekend, (de polygoonverzekering van Batavia had minder kans van slagen gehad, indien de gemeente Batavia in- stede van 20.000.een bedrag had moeten neertellen van 60.000.toch mag hieraan nimmer een alles overheer- schende waarde worden toegedacht. Iets goeds is nu eenmaal duur en goed moet toch zeer zeker een primaire, eisch blijven voor een dergelijk permanent bezit. Echter, waar geë'n geld is verliest de keizer zijn recht. Zoo zullen de financieele omstandigheden en consequenties steeds in hooge mate de oplossing van het verzeke- ringsvraagstuk en onderhoud blijven beïnvloeden. In verband met het later door sommigen ingenomen stand punt, dat het midden van den weg als plaats voor de verzekering meer geschikt is dan den kant der wegen, welke daarvoor in Hortsing t. a. p. aant. red. op Hortsing t. a. p.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 22