18 bovengenoemde plaatsen is gebruikt, moet ik ook hier weer de aandacht er op vestigen, dat de bruikbaarheid van het punt op den voorgrond heeft gestaan, en wil ik deze aangelegenheid even toelichten. Aangezien de lengtemeting der zijden moest plaats hebben met behulp van meetveeren of meetlatten, moest wel gezorgd wor den, ter verkrijging van een voldoende nauwkeurigheid, dat de polygoonzijden over het wegdek liepen (trottoirs kennen we in Indië alleen in enkele straten). Dat nu, ondanks het feit, dat de zijwaartsche druk aan de kanten der wegen het grootst is, toch daar de palen werden in gegraven instede van in het midden van den weg, is dus een logisch gevolg van het stellen van den eisch van bruikbaarheid. Men kan nu eenmaal niet, gezien het moderne verkeer met zijn voortvliegende geweldige ijzermassa's langs het midden van de wegen meten, zonder doorloopend in levensgevaar te verkeeren, En al zou men met Gods hulp een dergelijke polygoneering zonder ongelukken van menschen en materiaal kunnen uitvoeren, het psychologisch effect van den gevaarlijken toestand gedurende de metingen zou de nauwkeurigheid en de behoorlijke uitvoering niet bepaald in de hand werken. Terugkomend op deze verzekeringswijze, waarbij dus de bruikbaarheid op den voorgrond heeft gestaan, zien wij, dat deze later, met wijziging in den vorm der verzekeringsvoorwerpen, herhaaldelijk is toegepast. De bovengenoemde groote palen zich nog gebezigd bij de polygoonverzekering van Padang, Bandjermasin, Benkoelen, Te- lokbetong; kleinere palen voorzien van een voet zijn weer later gebruikt te Brastagi, eenige plaatsen in Zuid-Sumatra, Ambon, Kopeng, Bandoengan, Singaradja en Boeleleng, hier en daar met gebruikmaking van een beneden den paal ingeaarden tegel, en in den allerjongsten tijd zijn Straus-palen geplaatst te Palembang, op den Poentjakpas en in Malang, waarbij de paal, indien deze buiten den weg wordt geplaatst, van een 2 a 4 dm boven den grond uitstekenden kop wordt voorzien. Een bepaalde plaats in de verzekeringswijzen wordt ingeno men door de polygoonverzekering van Pontianak. De structuur van den bodem en het veel voorkomen van ijzerhout was aanlei ding om aldaar bij de verzekering gebruik te maken van 1 meter lange ijzerhouten palen, het benedeneinde voorzien van een ijzer-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 23