19 houten kruis en waarop een betonnen kop wordt gestort, voor zien van een metalen waterpasbout. In samenwerking met den Eerstaanwezend Waterstaatsambtenaar, die n.l. voor de noodige vergelijkingsobjecten (lange betonnen palen) zorgt, zal een on derzoek worden ingesteld naar de bewegelijkheid dezer punten. Een interessante publicatie omtrent dit onderzoek zal wel tege moet kunnen worden gezien. Na lezing van het bovenstaande met zijn groote verscheiden heid van verzekeringswijzen, welke deels te wijten is aan de groote verscheidenheid der omstandigheden in deze uitgestrekte gewesten en deels aan verschillend inzicht, zien wij eveneens, dat de periode van zoeken en tasten nog niet achter den rug is. Stond n.l. in de 2e periode de deugdelijkheid der verzekering op den voorgrond, dan zien wij via de combinatie verzekering bruik baarheid bij de straatpotten in de 3e periode, de eisch van bruik baarheid in de laatste periode de overhand krijgen. Het groote gevaar hierbij is, dat het punt gelegen is aan de oppervlakte, dus juist het meest beweeglijke gedeelte van den weg, hetgeen een groot verschil oplevert met de ligging van het punt in de le en 3e periode, dz een meter beneden het wegoppervlak, waar, volgens terzake deskundigen, de verschuiving heeft opgehouden te bestaan. Om U een idee te geven van hetgeen op verzekerd polygoon- puntengebied in deze gewesten is gedaan, waaruit de belangrijk heid van het behandelde onderwerp blijkt, geef ik op blz. 20 een schetsje van het Indische eilandenrijk, waarop de plaatsen met een als goed bekend staand polygoonnet door zwarte cirkeltjes zijn aangegeven, de plaatsen met een twijfelachtig, krachtiger en juister uitgedrukt, met een onbruikbaar net door kruisjes en de plaatsen alwaar de werkzaamheden in behandeling zijn door een cirkeltje met vlaggetje zijn aangegeven. Van dz 35, welk aantal met een reeks onbekenden zou kun nen worden uitgebreid, polygoonnetten met een aantal verzekerde punten van 2700, is helaas niet veel meer overgebleven. Van een 30-tal plaatsen, waarvan de netten als goed worden beschouwd, bedraagt de hoeveelheid punten dz 11.000, terwijl in bewerking zijn een 13-tal netten met een puntenaantal van dz 5000. Verder blijkt uit de blanco gedeelten op het kaartje, waarbij de groote witte vlakken van Borneo en Midden-Celebes buiten beschouwing dienen te blijven, dat nog veel gedaan moet worden,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 24