22 brengen der incidenteele verbeteringen bij grove storingen, het proces van langzame degeneratie worden tegengegaan door periodiek onderhoud. Het is niet onaardig eens even de resultaten te bekijken van het kortelings door het kadastreeringskantoor uitgevoerde onder zoek naar den toestand van het polygoonnet van Batavia, dat in de jaren 1929 en 1930 is aangelegd. De incidenteele verbeteringen, hiervoren meermalen aangehaald, hebben hierbij steeds plaats ge had. De samenwerking met de technische diensten van de ge meente Batavia is steeds uitstekend geweest. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over alle palen, welke momenteel voor aansluiting der meetbriefmetingen in aanmerking zouden kunnen komen, terwijl de palen der punten, gebezigd voor de aansluiting van het primaire kadastrale driehoeksnet van Ba tavia buiten beschouwing zijn gebleven. Deze polygonen liggen grootendeels buiten de stad en zouden bij medeneming het beeld van het onderzoek van een stadspolygoonnet vertroebelen. Dit onderzoek, dat door een Inlandschen opnemer is verricht, gedu rende 2 maanden, en dat zich uitsluitend bepaald heeft tot het nagaan van den staat der palen, dus zonder metingen, omvatte 3388 palen en leverde het volgende resultaat op: niet teruggevonden 15 vermoedelijk gestoord 4 verplaatsing gewenscht 15 beschadigd, vervanging noodzakelijk 3 gewenscht 1 afzaging bout noodzakelijk 240 verlaging noodzakelijk 5 opheffing noodzakelijk 18 Schakelen wij het groote aantal palen uit, waarvan de bouten tengevolge van wegverbeteringen en te hooge plaatsing te hoog boven den grond stonden en in verband met verkeersmoeilijkheden moesten worden afgezaagd, dan blijft ondanks de veelvuldige in cidenteele verbeteringen, welke o.a. alleen gedurende het jaar 1937 zich hebben uitgestrekt over 95 palen (waaronder 34 door het geheel wijzigen van een weg), nog een respectabel aantal over, dat wel aantoont dat een periodiek nagaan niet kan worden gemist. De in de 4e periode gebezigde verzekeringswijze (dus ook de Batavia-palen) biedt jammerlijk naast de eenvoudige paal- contróle geen gelegenheid om langs eenvoudigen weg bij een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 27