23 periodiek onderzoek na te gaan of de punten in deze periode een verplaatsing hebben ondergaan, waarbij de mogelijkheid om alle punten zoo oppervlakkig mogelijk te hermeten, om economische redenen moet worden uitgesloten. Deze moeilijkheid doet zich voor bij alle verzekeringswijzen, terwijl het ons toch uiteindelijk te doen is om onveranderlijkheid en daarnaast bruikbaarheid van het punt an sich. De permanentie van het punt moet dus bij alle verzekeringswijzen op den voor grond staan, eerst daarna verdienen de andere eischen de noodige belangstelling. Hieruit volgt, dat met vergrooting van de storings kans van het punt, een intensiveering van het onderhoud der gebruikte verzekeringen moet gepaard gaan. Met het vorenstaande meen ik aangetoond te hebben, dat een periodiek onderhoud der verzekerde punten noodzakelijk is, wil men blijvend kunnen spreken van een permanent verzekerden technischen grondslag. Onderstaand staatje, mede een recapitulatie van het voor gaande en waarbij de laatste kolom ais wegwijzer fungeert, moge een en ander overzichtelijker weergeven. Periode I vóór 1872 Periode 11 1 1872 - 1916 Periode 111 1916 - 1927 Periode IV 1927 - heden Nieuwe periode, heden - aantal verze kerde punten 27(X) 2(X)0 14.000 30.000 aard der ver zekering houten patoks houten patoks en oridergrond- sche palen straat- potten betonnen palen enz. met boven vlak gelijk met weg- oppervlak naar om standig heden plaats der punten waar moge lijk op de wegen waar moge lijk op de wegen waar moge lijk op de wegen waar moge lijk builen de wegen qualiteit ver zekering (t.a. v. het punt) uitmuntend goed goed uitmuntend bruikbaar heid nihil minder goed uitmuntend uitmuntend onderhoud verzekering nihil inciden teel inciden teel periodiek controle punt 1 eenvoudig eenvoudig kostbaar en tijdroovend eenvoudig Totaal resultaat nihil nihil bijna voldoende tot heden voldoende goed

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 28