24 De storingen van een net tengevolge van aardscheuring, bo- demverzakking enz. zijn buiten beschouwing gebleven. Deze kun nen slechts door een algeheele herziening worden opgeheven. Toelichtingen: De groote verscheidenheid in de plaatselijke omstandigheden t.a.v. bodemaard, ligging, economie, samenwerking met anderen enz. maken het n.m.m. onmogelijk om een uniform verzekerings middel in het leven te roepen. Zelfs een uniforme verzekeringswijze voor een bepaald net komt mij niet wenschelijk voor. De plaats van elk punt zal moeten worden getoetst aan de 3 voorwaarden: permanentie der ver zekering, bruikbaarheid en onderhoudsmogelijkheid. Naast deze drie peilers, waarop een technische grondslag moet rusten, be hoeven uiteraard economische factoren niet te worden verwaar loosd. Dat de omstandigheden steeds een gegeven zullen blijven van de eerste orde zal duidelijk blijken, wanneer een vergelijking getroffen wordt tusschen de verzekering van de punten op en buiten den weg. Zoolang de verzekering der vaste punten aan de oppervlakte der wegen zal plaats hebben, zullen wij steeds blijven staan voor de onmogelijke oplossing van het vraagstuk: ,,het houden van een dood punt op een levend vlak". Ter omzeiling van dit onoplos bare vraagstuk zijn wij gedwongen het punt zoover in den grond te plaatsen tot waar de beweeglijkheid van de grondmassa heeft opgehouden te bestaan. Voor de bruikbaarheid zullen wij een hulp middel moeten construeeren, dat de mogelijkheid biedt het punt zichtbaar te houden of dat voldoende nauwkeurige centreerings- mogelijkheden oplevert. Het onderhoud van dit punt zal in een dergelijk geval geen moeilijkheden opleveren, daarentegen zal een eenvoudig onderhoud van het hulpmiddel allerlei bezwaren met zich brengen. Dit euvel is weliswaar verholpen bij het gebruik van de betonnen palen van Batavia, maar de permanentie van het punt is slechts door her meting te controleeren. De straatpot, zij het in gewijzigden vorm, lijkt mij voor een verzekering op de wegen te beantwoorden aan de te stellen eischen. De financieele consequenties, verbonden aan een derge lijke verzekering, zijn echter niet gering en zouden de toepassing

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 29