25 daarvan kunnen tegenhouden. Dan dient de vraag onder het oog te worden gezien of het niet mogelijk is slechts een gedeelte der punten van straatpotten te voorzien. En het komt mij voor, dat zeer zeker in deze richting iet wat te bereiken valt, indien steeds twee opeenvolgende en onderling zichtbare punten op een derge lijke wijze worden verzekerd. Met uitzondering van gevallen, waarbij met succes van reeds aanwezige inrichtingen zooals b.v. putten van de betonnen rioleeringen waarbij een eenvoudig betonnen paaltje met bout aan de gestelde voorwaarden voldoet, bouten in de zwaar gefundeerde groote gebouwen, kademuren enz. voor de verzekering kan worden gebruik gemaakt, moet nog gelet worden op de zich al reeds in den grond bevindende geleidingen. Niet alleen om bij de plaatsing geen storingen daarin te veroorzaken, maar het her haaldelijk opbreken van den weg voor reparaties of onderhoud dier leidingen brengt steeds de permanentie van het kadaster-punt in gevaar. Geheel anders liggen de omstandigheden buiten den weg. Geen levend wegoppervlak, geen zwaar verkeer, geen leidingen en met het voorbijgaan van lastige grondeigenaren benaderen wij hier een idealen toestand. Het punt behoeft in het algemeen niet meer diep in den grond te worden geplaatst en kan naar de oppervlakte worden ge bracht. Aan de drie gestelde eischen kan op eenvoudige wijze worden voldaan. Op een gemakkelijke wijze kunnen noodlottige gevolgen van incidenteele baldadigheid worden voorkomen. In beide gevallen zal naar dzz. meening nog met een andere omstandigheid rekening dienen te worden gehouden en wel met de bruikbaarheid van onze punten voor gemeenten en andere locale ressorten. Willen wij n.l. het noodzakelijke periodieke onderhoud niet overdreven kostbaar en tijdroovend maken, dan zal de medewer king van de gemeenten en andere locale ressorten met hunne bouwkundige diensten niet kunnen worden gemist. De belangstelling van deze ressorten voor onze netten kan alleen worden verkregen door het bruikbaar maken van die netten voor de technische diensten van die ressorten of door financieele offers onzerzijds. En al zou de dienstleiding genegen zijn deze offers te dragen, dan verdient toch nog altijd de le oplossing de voorkeur, zoowel ter verkrijging van een soepele werkwijze als

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 30