26 t.a.v. een gewenscht streven de goede en moeizaam vergaarde kadastrale gegevens te brengen binnen het bereik van andere be langhebbenden. Mag nu niet worden gevreesd, dat bij het op den voorgrond houden van de gegeven omstandigheden, een chaotischen toe stand ontstaat in de wijze van verzekering? Ik meen deze vraag ontkennend te kunnen beantwoorden. Immers, gunstig afstekend bij vele kadastrale organisaties in Europa, bestaat in Neder- landsch-Indië sedert meer dan 10 jaren als onderdeel van den Kadastralen dienst het Kadastreeringskantoor, dat als adviseeren- de en controleerende instantie zou kunnen zorgen dat niet alleen de meest juiste verzekering in bepaalde omstandigheden wordt toegepast, maar tevens excessen worden voorkomen. De verzekering en het onderhoud der detailpolygoonpunten is buiten dit artikel gehouden. De verzekering dezer punten dateert van jongen datum, terwijl de ervaring, welke wordt opgedaan met het periodiek nazien der polygoonnet-verzekering zeer zeker een oplossing zal brengen voor deze materie, Conclusies: 1. De technische grondslag moet rusten op drie peilers t.w.: a. qualiteit verzekering of permanentie van het punt b. bruikbaarheid c. periodieke controle en onderhoud. 2. De keuze van het verzekeringsmiddel is afhankelijk van de gegeven omstandigheden. 3. Het is gewenscht de verzekeringen zooveel mogelijk te plaat sen buiten de wegen. 4. Voor het blijvend behoud van een verzekerd polygoonstelsel is periodiek onderhoud noodzakelijk. 5. Het is van overwegend belang dat dit onderhoud wordt uit gevoerd in samenwerking met de locale ressorten. J. VAN MIL.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 31