28 te komen blijkt overduidelijk, dat hij er toch weer van heeft af gezien en ten deele terugviel op het oude, zoo zeer verguisde meetbrieven-systeem. Waarom de reorganisatie faalde. Het kadaster, door Verstijnen opgebouwd en evenals in Hol land berustend op een algemeene kaart, was door zijn eenvoud en volledigheid misschien te verkiezen geweest boven het bestaande indien: le. werkelijk met het oude systeem volkomen was gebroken. 2e. gezorgd was voor een goed vaste puntenstelsel als basis voor de kaart en de latere bijhoudingsmetingen. Sub. 1. We mogen aannemen, dat wanneer Verstijnen ge kund en gedurfd had, van het oude meetbrief-verpondingsnummer stelsel niets was overgebleven. Doch bij de invoering van het nieuwe kadaster stuitte hij reeds dadelijk op de groote moeilijk heid bij iedere kadastreering, door hem aanvankelijk niet als zoo danig onderkend: het vaststellen der grenzen en ook der recht hebbenden. Medewerking der belanghebbenden om te geraken tot een juiste grensvaststelling of grensregeling bleef in de meeste gevallen uit. Bestond tusschen de grenzen, zooals ze waren opgemeten en op het plan gebracht en die, welke rechthebbenden als de juiste beschouwden dus dikwijls weinig overeenstemming, nog minder was dit het geval met de kaartgrenzen en die, welke waren vastgesteld bij de eerste uitgifte van den grond of het recht door het gouvernement of na splitsing enz. ontstaan en bij een meetbrief waren geconstateerd. De groote vraag was nu, moest met die oude meetbriefgrenzen, waarmee het perceel in de ge rechtelijke akte werd aangeduid, rekening worden gehouden. Aan den eenen kant verwierp Verstijnen die oude gegevens als niet beantwoordend aan hun doel: een juiste weergave der gren zen op het moment van uitgifte, splitsing enz. we zagen reeds dat vele meetbrieven waren vervaardigd zonder een stap op het terrein te zetten daartegenover staat, dat hij weer tot de meet brieven terugkeerde als eigenaren of terrein hem geen oplossing boden. Conflicten bleven niet uit. Reeds in 1888 was het de Resi dent van Madioen, die de door het kadaster gevolgde methode laakte. Diens betoog kwam op het volgende neer. 2) D Zie blz. 191 c.v. van jaargang 1937 van dit tijdschrift. 2) Zie Instructie Kadaster deel I blz. 198 e.v. (uitgave 1902) en de nieuwe Meetbriefinstructie, blz. 45 e.v. (Circulaire Verstijnen).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 33