29 „De kadastrale meting heeft als perceelen gemeten de grond stukken volgens de zichtbare tegenwoordige grenzen als paggers, muren, enz. De meeste oude meetbrieven, volgens welke het zakelijk recht op die grondstukken gevestigd is, geven echter andere grenzen aan. Verder zegt de Resident: De eigenaar van een grondstuk heeft den eigendom verkregen volgens de gerechtelijke akte en, om dien eigendom meer te ver zekeren, is bij de oorspronkelijke uitgifte daarvan een meetbrief opgmaakt. Nu, redeneert de Resident, wordt door het afgeven van nieuwe verbeterde meetbrieven, overeenstemmende met den terreinstoe stand, doch afwijkende van de omschrijving in de oude akte en in den ouden meetbrief, een stuk van een perceel afgenomen of er aan toegevoegd. Daarin ziet de Resident eenige willekeur, want dat mag wordt gezegd alleen plaats vinden, door het aangaan eener overeenkomst tusschen de belendende eigenaren. Volgens 's Residents meening is deze moeilijkheid ontstaan, doordat aan de kadastrale meting geen grondig onderzoek naar de rechtsgeldige grenzen is voorafgegaan en alleen gemeten is, wat op het terrein aan zichtbare grenzen gevonden is. Vóór de meting hadden de grenzen zooveel mogelijk, volgens de omschrijving in de akten uitgezet moeten worden. Verder haalt de Resident aan, dat de oude meetbrieven blijk baar dikwijls foutief en onvolledig zijn, en dus weinig vertrouwen kunnen inboezemen, maar ZHEdG. is van oordeel, dat zulks niet weg neemt, dat het zakelijk recht wordt uitgeoefend niet op het grondstuk, dat men bedoelde 1uit te geven, maar op het grondstuk, begrepen binnen de grenzen op het terrein uitgezet volgens den meetbrief, in de gerechtelijke akte aangehaald, zoo lang het niet feitelijk onmogelijk 3) is den ouden meetbrief uit te zetten, blijft deze de eenige basis van het zakelijk recht. Naar aanleiding daarvan veroordeelt de Resident het afgeven van verbeterde meetbrieven en vraagt aan de Regeering inlich tingen, hoe te handelen, om binnen den kortstmogelijken tijd de x) spatieering door mij. v.H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 34