30 kadastrale kaart te maken tot eene werkelijke weerspiegeling van den rechtstoestand der perceelen, in plaats van eene graphische voorstelling van tijdens de meting bestaande zichtbare grens- teekenen." Gezegd moet worden, dat de resident oordeelde met kennis van zaken en op een wijze, die iederen buitenstaander op het eerste gezicht overtuigd moet hebben van de juistheid van zijn standpunt. De oplossing die de resident gaf was radicaal. En aangezien het nu eenmaal niet aangaat een kadaster in te richten om te voldoen aan hetgeen den kadasterambtenaar juist, billijk en bovenal gemakkelijk te bereiken voorkomt, doch om die rechts zekerheid te bevorderen, welke belanghebbenden wenschen, die dus afgeleid moet worden uit wat volgens de publieke opinie recht en billijk is, zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat de door Verstijnen gevolgde werkwijze onjuist was. Toch ging de Resident te ver. Het coüte que coüte aanhouden van de grenzen, zooals de oude meetbrieven die weergaven, gren zen, vastgesteld naar aanleiding van geheel foutieve opnamen, dus niet in overeenstemming met de bedoeling van partijen, ook niet in overeenstemming met den bestaanden, soms reeds lang geves- tigden bezitstoestand, gaat ook weer in tegen ons rechtsge voel. Het was een oplossing geweest en zelfs een zeer prachtische, hoewel niet in alle opzichten geslaagde, als de meetbrieven fout of niet fout, naast elkaar gelegd, een aaneengesloten legkaart ge vormd hadden, maar daarop leek het geenszins. Hoe vaak vielen niet de meetbrieven over elkaar. En daarom is het Verstijnen niet euvel te duiden, dat hij naar een anderen uitweg zocht om uit dien chaos te geraken, om een kadaster te scheppen, dat de gren zen weergaf, waarmee belanghebbenden tevreden konden zijn, dat geen inbreuk maakte op de gouvernements, eigendommen, en dus juridisch en administratief te aanvaarden was geweest. Gaan we thans na hoe hij zich verweerde tegen den Ma- dioenschen aanval en hoe hij na verloop van 12 jaar ten deele ontrouw was geworden aan zijn aanvankelijk ontworpen stelsel. Dezerzijds", aldus Verstijnen in zijn bovengenoemde circu laire, ,,werd in de aangehaalde nota's onder meer het volgende daartegen aangevoerd: Voordat het nieuwe kadaster tot stand kwam, werden de perceelen, die het onderwerp eener gerechtelijke akte uitmaakten, daarin omschreven volgens door Gouvernements landmeters daar-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 35