32 middel om, door afbeelding en omschrijving der grenzen, den rechtstoestand van den eigendom te helpen verzekeren, maar kun nen dien toestand niet zoodanig beheerschen, dat er, zooals de Resident aanneemt, geen tegenspraak toegelaten zou kunnen wor den. Blijkbaar foutieve meetbrieven kunnen zelfs nooit iets wet tigen. Kunnen zij wegens de gebreken, die hun aankleven, niet die nen om de grenzen met zekerheid op het terrein te reconstrueeren enz., dan zullen deze stukken zelfs de meeste onzekerheid en verwarring stichten. Dat die onzekerheid en verwarring voorkomen of, waar zij bestaan, opgeheven worden, kan niet anders zijn dan de verwij dering van eenen vicieusen toestand uit eene voor het publiek belang zoo gewichtige administratie. De bedoelde verbetering kan alleen tot stand komen, wanneer door den bevoegden ambtenaar eene betere afbeelding en om schrijving van den eigendom wordt opgemaakt, overeenkomende met den werkelijken rechtstoestand, d.i. met het feitelijk bezit en de erkening der juistheid en wettigheid daarvan door belangheb benden. Deze beteekenis nu moet gegeven worden aan de door den Resident van Madioen veroordeelde handelingen van de ambte naren van het kadaster, waar zij verbeterde meetbrieven afgeven. Het spreekt van zelf, dat geene verbeterde meetbrieven mo gen worden afgegeven, waar het duidelijk of zelfs waarschijnlijk is, dat de tegenwoordige grenzen aanmerkelijk van die door den ouden meetbrief omschreven afwijken, tengevolge van feitelijke verplaatsing der grenzen op het terrein, omdat men daardoor on wettig verkregen bezit zou helpen bevestigen. Dit gebeurt dan ook niet. Alleen waar de oude meetbrieven blijkbaar onjuist zijn, of zoo onvolledig, dat daarmede de grenzen niet met zekerheid op het terrein kunnen worden uitgezet, wordt aan het feitelijk bezit en de verklaringen der bezitters meer waarde toegekend dan aan de alle vertrouwen missende meetbrieven en dan alleen wordt den feitelijken toestand door nieuwe meetbrieven in overeenstemming met het nieuwe kadaster bevestigd. Langs dezen weg alleen is het mogelijk om overeenstemming te verkrijgen tusschen de wezenlijk verkregen rechten der bezit ters, de omschrijving in de gerechtelijke akten en het nieuwe ka daster, welke overeenstemming voor volkomen rechtszekerheid

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 37