35 maakt juiste afspiegeling is van het terrein, dat hij geacht wordt voor te stellen. Men kan dus wel aannemen, dat de kadastrale kaart de wer kelijke grenzen van de eigendommen met vrij veel zekerheid vast stelt, en dat zij in verband met de registers bovendien aantoont welke grenzen niet vastgesteld zijn kunnen worden. Thans zij nog aangetoond tot welke onhoudbare toestanden men met de oude meetbrieven tot basis zou geraken, wanneer 's Residents stelling ,,dat het zakelijk recht wordt uitgeoefend niet op het grondstuk, dat men bedoelde uit te geven", dus niet op het stuk dat aangewezen, afgepaald en in bezit genomen is ,,maar op het grondstuk, begrepen binnen de grenzen, uitgezet volgens den meetbrief in de gerechtelijke akten aangehaald", op ging en bovendien uitvoerbaar was, wat echter het geval niet is. Waar b.v. van een lang smal perceel bij de grensomschrij- ving, Noord en Zuid met Oost en West is verwisseld, wat dik wijls voorkomt zou zoom perceel dwars door eenige belen dende perceelen heenvallen, geheele of gedeeltelijk huizen van eenige buren insluiten enz. Maar ook waar het slechts enkele meters of soms gedeelten van meters verschil geldt, zullen in bebouwde gedeelten door de grensmuren een gedeelte der bijgebouwen, enz. van het eene per ceel bij het andere getrokken worden, in strijd dikwijls met on heuglijk lang bezit en met vaste grenzen; herhaaldelijk zou de publieke weg of gedeelten er van, bij de aanliggende perceelen getrokken worden, enz. Dit zijn de sprekendste van honderderlei ongerijmdheden, die door de toepassing van 's Residents denkbeelden zouden ont staan. De consequenties van deze methode zouden het bezit van den eigendom en de zakelijke rechten daarop dan ook op zóó losse schroeven brengen, dat groote dépréciatie het onmiddellijk gevolg zou zijn instede van door meer, bijna volmaakte zekerheid, welke men daaraan door het nieuwe kadaster dacht te geven, het krediet en daardoor de waarde van den eigendom te verhoogen. Hiermede vermeen ik U te hebben aangetoond, dat het ver vangen der oude meetbrieven, welke oorspronkelijk kennelijk fou tief zijn opgemaakt, door nieuwe, waarin de bestaande en door belanghebbende eigenaren als wettig erkende grenzen met de meeste zekerheid zijn omschreven, geen inbreuk maakt of wijzi-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 40