36 ging brengt in de wettig verkregen zakelijke rechten op den grond: dat daardoor aan die rechten, de zekerheid wordt gegeven, welke er vroeger ten gevolge van foutief of onvolledig opgemaakte meetbrieven aan ontbrak, en: dat hierin een middel gelegen is, om den werkelijken rechts toestand der onroerende goederen volmaakt in overeenstemming te brengen, met de gerechtelijke akten en het nieuwe kadaster, waardoor eene rechtszekerheid verkregen zal worden, ver boven die, welke uit de bestaande kadasters in Europa voortvloeit en bijna gelijk aan die, waarnaar de talrijke voorstanders van een rechtsgeldig kadaster der toekomst streven. Verder veroorloof ik mij de vrijheid op te merken, dat de Resident zijne bevoegdheid te buiten gaat, wanneer hij weigert eene akte op te maken, volgens de door den ambtenaar van het kadaster opgegeven en door eenen nieuwen meetbrief omschreven kadastrale kenmerken. In zijne kwaliteit van ambtenaar belast met de in en over schrijving is ZHEdG. nergens voorgeschreven, de door den amb tenaar van het kadaster afgegeven stukken te onderzoeken en casu quo te doen verbeteren. De ambtenaar belast met de in- en overschrijving heeft er op te letten of aan alle voorgeschreven formaliteiten is voldaan, niet of de daarvan overgelegde bewijzen volgens zijne opvatting juist zijn. De landmeter is zelf verantwoordelijk voor de gegeven om schrijving van het perceel, de algemeene ontvanger voor de aan- teekening, dat de verponding is betaald en voor de deugdelijkheid der kwitantie waaruit blijkt, dat het recht van 5% is voldaan enz." Alvorens deze gedegen repliek aan een nadere beschouwing te onderwerpen, zullen we ter oriënteering nog eens den geheelen gang der kadastreering, te beginnen met de metingen, nagaan. Gemeten werden (art. 20 Stbl. 1875 No. 183) le. de percee- len, waarop zakelijke rechten rustten, 2e. de gedeelten van het terrein, bepaald door vaste of natuurlijke scheidingen en 3e. ge- D Het kwam wenschelijk voor vrijwel cle gcheelc circulaire over te nemen, daar de moeilijkheden t.a.v. de grensvaststelling die zich bij kadastrec- ring, hcrkadastreering en het opmaken van meetbrieven voordoen hierin uiterst scherp naar voren treden en we ze niet op betere wijze hadden kunnen aantoonen dan door publiceering van het verwijt en het verweer, daarin opgenomen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 41