38 In het Indische overschrijvingsstelsel vormt de geschiedenis der perceelen een onafbroken reeks. De filiatie zet zich voort vanaf de akte van inschrijving, waarbij de onroerende zaak door het Gouvernement aan den par ticulier wordt afgestaan" tot aan de laatste akte van over schrijving. Bij iedere overschrijving moet steeds weer de oude voorafgaande akte worden overgelegd. Die onafgebroken reeks wordt in stand gehouden door het verpondingsnummer en den meetbrief. Zoolang het perceel niet wordt gesplitst of samen getrokken veranderen beide aanduidingen van het object niet. Het verpondingsnummer, dat zijn naam ontleent aan de In dische grondbelasting en dus oorspronkelijk bedoeld was als belastingregistratienummer, is bij de totstandkoming van de or donnantie van 1834 verheven tot rechtsnummer of liever nummer van het onroerend goed, object zijnde van een volgens die ordon nantie verleden akte van transport. Op den duur bepaalde het zich niet tot de onroerende goederen (eigendommen), doch wer den ook de daarop rustende zakelijke rechten met zoo'n nummer aangeduid. De regel één grondstuk één verpondingsnummer ging toen niet meer op, want een grondstuk kon meerdere van die nummers hebben: het verpondingsnummer werd rechtsnummer. Zoo bevatte iedere gerechtelijke akte één verpondingsnummer en ook niet meer. Door dat verpondingsnummer, dat onveranderlijk was, tenzij een deel van de onroerende zaak overging of twee of meer onroerende zaken werden samengetrokken, waardoor n a de openbaarmaking van de splitsing of samentrekking het perceel een nieuw nummer kreeg, bleef de geschiedenis bewaard. Alleen het verlijden van een nieuwe akte, maar ook niets anders, dus geen ambtelijk ingrijpen, kon het oude nummer laten verdwijnen. Met de bestaande eenheid, per akte, dus per onroerende zaak, één nummer, was gebroken, want de mogelijkheid bestond nu, dat per akte meerdere kadastrale nummers genoemd werden. (Wordt vervolgd Mr. C. G. VAN HULS.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 43