40 het aan te meten punt te plaatsen. Als nauwkeurigheid wordt opgegeven 1 met een maximum-afstand van 200 m. Het plaatsen van kleurfilters voor het oculair bleek ongedacht gunstige resultaten op te leveren, zoodat deze bij de theodolieten bijgeleverd kunnen worden. Wild T2 Universal-Theodoliet. In de geschiedenis der landmeetkunde zal de Wild Universaal theodoliet ongetwijfeld een bijzondere plaats blijven innemen. Meer nog dan de thans reeds sinds jaren niet meer vervaardigde Zeiss I, heeft dit instrument de geodeten over de geheele wereld op de belangrijke voordeelen en mogelijkheden die door moder niseering ontstonden gewezen. Niet altijd zonder wantrouwen ontvangen, is er desondanks geen instrument aan te wijzen, dat zoozeer de aandacht getrokken en zooveel succes gehad heeft als de Wild Universaal, zelfs on danks de kleinere gebreken die bij een pionierswerk nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Eerst thans, bij de aanmaak van een nieuwe serie gewoonlijk worden enkele honderden exemplaren tegelijk op stapel gezet is het instrument geheel opnieuw geconstrueerd, waarbij natuurlijk een dankbaar gebruik gemaakt is van de groote ervaring die men in de afgeloopen jaren verkregen heeft. De hoofd principes, die hun doeltreffendheid wel bewezen hebben en grootendeels ook door andere constructeurs toegepast werden, zijn onveranderd gebleven, doch overigens is er veel, en vooral in de optiek, verbeterd. Het uiterlijk is fraaier geworden, doordat alle onderdeelen zooveel mogelijk ingebouwd werden en daardoor beter beschermd liggen. Als geheel kan men zeggen, dat de betrouwbaarheid ver hoogd is, hoofdzakelijk door de verbetering in het verlichtings systeem. Randen, micrometer en kruisdraden worden nu verlicht door een tweetal gunstig geplaatste draai- en kipbare spiegels. De nachtverlichting is daardoor ook vereenvoudigd (de oude uitvoering schoot in dit opzicht in de vochtige tropen wel eens tekort). Dit punt is daarom wel van belang omdat het niet on waarschijnlijk is dat in de toekomst ook bij het Kadaster voor triangulaties en azimuthsbepalingen meer en meer zal worden overgegaan tot nachtelijke metingen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 45