41 Als verdere verbeteringen noemen we nog de vergrooting en aflezing van den vertikalen rand en de verandering der ascon- structies. O.i. terecht, is de aflezing van den horizontalen rand door de as heen gehandhaafd, waardoor het conische onderstel, herkenningsvorm van de Wild theodolieten, behouden gebleven is. Wel hadden we de optische centreering veranderd willen zien, de kwetsbare ligging der regelingsschroefjes geeft gemakkelijk aanleiding tot ontregelingen. Bij de Wild T I (polygoontheodoliet) is hiervoor wel een bijzondere fraaie oplossing gevonden. Officine Galileo. Minder bekend, doch onze aandacht ten volle waard, zijn de instrumenten van de Italiaansche fabriek Galileo, waarvan wij kort geleden een 4-tal keurig uit gevoerde en duidelijke prospecti ontvingen. Wij konden destijds slechts zeer oppervlakkig met deze instrumenten kennismaken, zoodat ons oordeel zich hoofd zakelijk tot bovengenoemde be schrijvingen zal moeten beper ken, hetgeen te betreuren valt, omdat een vergelijking van deze instrumenten met die van Wild en Zeiss ook in de praktijk, zeker de moeite waard zou zijn. Ter vergelijking geven wij hier bij achtereenvolgens de afbeel dingen van de Wild T I, Zeiss IV en Galileo F, welke instru menten voor hetzelfde doel be stemd zijn (gewone polygonee- ring) en waarvan de capaciteiten onderling ook zeer weinig ver schillend zijn, b.v. Wild 1 40 mm 28 X 3.75 kg. 1' OM Zeiss IV 35 28 X 4,7 kg. 1' OM Galileo P 40 28 X 4,05 kg. 1' OM objectief kijker- gewicht horizont. schat opening vergrooting randaflezing ting

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 46