44 BOEKBESPREKING. C. J. Kluvers, Het Kadaster, de hypothecaire boekhouding en het scheepsregister. 2e druk 2.75 geb. 3.50 Met genoegen voldoen wij aan het verzoek van de uitgeefster, de N.V. Noordhoff te Groningen, een bespreking van boven genoemd werk in ons tijdschrift op te nemen. De le druk ervan verscheen in 1930 en blijkt zoo'n succes te zijn geweest, dat de schrijver in zijn voorrede bij dezen druk kon mededeelen, dat het werk reeds geruimen tijd was uitverkocht. De reden waarom men wachtte met herdruk was het bestaande voornemen om de letter lijke in- en overschrijving af te schaffen. Daaraan is en zal ook geen gevolg worden gegeven, zoodat de 2e druk kon verschijnen. De meeste werken op dit gebied, zooals van de Vos en Soutendijk-Mulder, zijn verouderd, zoodat S. in een lang gevoelde behoefte, een goede weergave van den huidigen toestand van het Hollandsche Kadaster c.a., heeft voorzien. Hoewel het boek, vol gens het voorbericht bij den len druk, bestemd is voor a.s. notarissen en allen, die van het Kadaster in Holland iets willen weten, geloof ik zeker, dat menige kadasterlandmeter, zoowel in Holland als in Indië, er veel aan kan hebben. In een kort bestek van 152 blz. wordt ons een beeld van het Hollandsche kadaster gegeven, dat overzichtelijk, volledig en inzichtgevend mag heeten. Den Indischen landmeter kan ik kennismaking van den inhoud warm aanbevelen, want ofschoon het kadaster hier te lande op een andere leest is geschoeid, biedt een grondige bestudeering van het Hollandsche systeem zeker voordeelen. Door het trekken van een parallel leert men zien waarin de Indische landmeters de Hollandsche den baas zijn, maar vooral waaraan het ons Indische nog mangelt. Thans iets omtrent den inhoud. Na verteld te hebben wat een kadaster is, geeft S. ons een stukje geschiedenis, behandelt de oorspronkelijke kadastreering en laat hij zien, hoe het huidige kadaster daaruit groeide. We krijgen een overzicht van de tegenwoordige inrichting, van de soorten plans en registers en leeren hoe die worden bij gehouden en geraadpleegd.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 49