45 De grondbelasting speelt bij dit alles een belangrijker rol dan in Indië, waar we vanaf den aanvang met een eigendomskadaster te doen hebben gehad. Toch blijkt dat ook in Holland meer en meer de richting van een eigendomskadaster is opgegaan. Uitvoerig wordt stilgestaan bij het publiciteitsprincipe en de moeilijkheden, die voortvloeien uit het noemen van verkeerde nummers worden ons aanschouwelijk voorgesteld. We maken kennis met de gevolgen, verbonden aan het opnemen van tegen strijdigheden in de akten en komen, als S. pleit voor opmeting alvorens de akten worden opgemaakt, tot de conclusie, dat wij ons, wat betreft dat punt, op de borst kunnen slaan en zeggen: ,,Dat hebben we al." Na het Kadaster is de hypothecaire boekhouding aan de beurt. Ook hiervan lezen we de geschiedenis, de inrichting der boekhouding en de raadpleging ervan. Een reeks bladzijden is vervolgens gewijd aan de in- en overschrijving en de doorhaling, en belangrijk zijn de beschouwingen over de betrouwbaarheid van de kadastrale gegevens. S. komt o.a. tot de conclusie, dat het ónmogelijk is onder de tegenwoordige wetgeving in Nederland een absoluut betrouwbare grondboekhouding samen te stellen. Meer van dergelijke uitspraken volgen thans, en daar ze m.m. evenzeer op het Indische kadaster van toepassing zijn, laten we er hier nog eenige volgen: De beteekenis van de kadastrale aan duiding hangt af van de feitelijke omstandigheden. Verder: de kadastrale legger geeft geen volkomen betrouwbaar, maar wel een vrij goed beeld van den eigendomstoestand. En als de kadastrale grens ter sprake komt, toont S. ons aan, dat het de meetgetallen zijn en niet de dikwijls onduidelijke afbeelding op de kadastrale kaart, die de ligging van de kadastrale grens bepalen, en dat de vraag of de kadastrale grens met de eigendomsgrens overeenkomt, voor elk geval afzonderlijk onderzocht moet worden. Het werkje wordt besloten met een verhandeling over het scheepsregister, een instelling, waarmee het Kadaster in Indië, evenals met de hypotheken, niets te maken heeft. Vergelijken we nu het beeld van het Kadaster, dat ons ge geven wordt met dat, wat de oudere werken ons bieden, dan valt het op, hoe weinig in de laatste jaren, afgezien van enkele ver eenvoudigingen in de boekhouding en de nauwkeuriger wijze van werken, het Kadaster in feite verandert is en hoe men eigenlijk nog voortwerkt op een basis van 100 jaar geleden, een basis,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 50