48 b. 3 maanden bij een oberen Umlegungsbehörde" (te vergelijken met centrale ruilverkavelings-commis- sie"). IV. a, b en c. In totaal 5 maanden bij topografische diensten e.d., o.m. voor driehoeksmeting, waterpas sing, fotogrammetrie, enz. („Landesvermessungsbe- hörde", „Reichsamt für Landesaufnahme" en „Luft- bildstelle"). V. 4 maanden bij een ,,höhere Verwaltungsbehörde mit katastertechnischen Aufgaben und Aufsichtsbefugnis- sen im Vermessungsdienst", waarbij de Vermessungs referendar een inzicht moet krijgen in de organisatie en de onderlinge samenwerking der verschillende tech nische diensten. VI. 2 maanden voor de te verrichten proefwerken. VII. 3 maanden bij een andere meetdienst naar eigen keuze. Alles te zamen een praktische opleiding van 33 maanden. 5) Binnen 40 maanden na de intrede in „Vorbereitungsdienst", (eventueel vermeerderd met den tijd, doorgebracht in mili tairen dienst) moet de Vermessungsreferendar zich onder werpen aan de ,,Grosze Staatsprüfung". Dit is een mon deling examen, waartoe hij alleen toegelaten wordt, als de hem opgedragen proefwerken voldoende beoordeeld zijn. Hieromtrent wordt nog gezegd: ,,Die nuindliche Prüfung soil nicht darauf abzielen ein eingelerntes gedachtnismasziges Wissen festzustellen, sondern es soli geprtift werden ob der Prtifling alle wesentlichen Bestimmungen kennt und sie prak tisch anzuwenden versteht". Na de ,,grosze Staatsprüfung" met goed gevolg afgelegd te hebben, wordt de Vermessungsreferendar uit 's lands dienst ontslagen. Hij kan alsdan den titel voeren van „Vermessungs- assessor". Door deze voorschriften is eenheid verkregen in de opleiding van Vermessungsingenieurs, en het is zeer zeker te verwachten dat de op de omschreven wijze gevormde ,,Vermessungsassessor" de eigenschappen en bekwaamheden zal bezitten, benoodigd voor het leiden en uitvoeren van geodetische werkzaamheden op elk gebied. S.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 53