ZONSWAARNEMING ZONDER UURWERK. Naar aanleiding van het artikel ,,Zonswaarneming zonder aflezing van den tijd" van den Heer Massier, verschenen in dit tijdschrift Jg. 1937, aflevering 3, wil ik gaarne eenige opmerkingen maken. In zijn inleiding zegt de schrijver eenige dingen, waarmede ik volkomen kan instemmen. Bij de methode, welke bij het Ind. Kadaster wordt toegepast, wordt, wanneer wij dit even mogen releveerenhet azimuth van een lijn bepaald door meting van de zonshoogte en van de horizontale hoek tusschen de richtingen naar de zon en het eind punt van de lijn. Teneinde gelijktijdig zonshoogte en zonsrichting te fixeeren laat men in den kijker het beeld van de zon raken aan de beide kruisdraden. De meting wordt vier maal herhaald, resp. in de twee standen van den kijker en achtereenvolgens met het zonsbeeld in twee diametrale kwadranten van het kruisdraden- systeem. Door vergelijking van de vier waarnemingsuitkomsten con stateert men een verandering, zoowel van de hoogte als van het azimuth van de zon. Door de verhouding van deze veranderingen te toetsen aan de te berekenen theoretische waarde kan men zich een inzicht verschaffen in de nauwkeurigheid van de waarnemin gen en eventueele grove fouten opsporen. Alleen wanneer de zon nabij het punt van grootste elongatie wordt waargenomen, is deze controle onzeker. Deze eenvoudige, volledige en in het algemeen voldoende controleerbare methode van waarnemen heeft men uitgebreid door op het moment van raking van het zonsbeeld aan de draden, den tijd af te lezen tot op seconden nauwkeurig. Dit met het eenige doel, om door vergelijking van de geconstateerde verhouding van hoogteverandering en tijdsinterval tusschen twee waarnemingen met de theoretische waarde, een tweede controle op de waar nemingen te hebben. Afgezien van eenige kleinere moeilijkheden, kleeft aan deze methode het groote bezwaar, dat de waarnemer zijn aandacht gelijktijdig moet richten op drie dingen, nml. op de raking van het zonsbeeld aan de kruisdraden en op den stand van het uurwerk. Door deze zware belasting van den waarnemer bestaat het gevaar, ,,dat hij zich daarbij laat verleiden, meer aandacht aan den tijd te besteden, dan aan de zuivere aanraking der zon aan de beide kruisdraden". (Massier t.a.p.).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 5