54 aard door den ondergrondschen bouw van verkeerswegen en schuilplaatsen, met welke omstandigheden wij echter in de eerst komende vele tientallen jaren geen rekening behoeven te houden. Opgemerkt wordt, dat deze verzekering niet bruikbaar is in die laagvlakten, waar beneden een harde aardkorst van ±- 1 meter een labiele massa wordt aangetroffen. Daar zal de straus-paal welke een compacte massa vormt met de aardkorst een verzekeringsapparaat blijven van de eerste orde. 2. bruikbaarheid. Als gevolg van het gebruik van straatpotten voor velerlei doel einden en hoofdzakelijk door organen, welke in nauw contact staan met de diensten, welke belast zijn met het onderhoud der wegen, zal bij de noodige wegreparaties door de daarbij betrok kenen steeds de noodige aandacht geschonken worden aan het voorkomen van storingen dezer voorwerpen. Wanneer in het deksel een duidelijk merk wordt aangebracht, waarvoor, in ana logie met de bestaande verzekeringen, de letters K. P., welke langzamerhand een algemeene bekendheid hebben verworven, bij voorkeur in aanmerking komen, mag worden aangenomen, dat de betrokken wegopzichters in geval van moeilijkheden het kadaster zullen inlichten. Te meer is deze aanname gerechtvaardigd, waar zeer duidelijk een tweezijdig streven merkbaar is voor een nauwe samenwerking tusschen technische diensten van Overheids-res- sorten en het Kadaster. In tegenstelling met de verzekeringen, waarbij de bout boven de oppervlakte van den weg staat, wordt bij de straatpotverze- kering het vlak van den weg niet door ijzeren staafjes verbroken, hetgeen hier en daar reeds tot moeilijkheden heeft aanleiding gegeven. Ofschoon de bezwaren niet onoverkomelijk mogen worden ge acht, is mij toch door belanghebbenden meermalen medegedeeld, dat men gaarne van deze boutjes boven het wegoppervlak bevrijd zou zijn en wordt aan een straatpotten-verzekering op de drukke wegen de voorkeur gegeven. Door het brengen van het punt 60 cm beneden het wegopper vlak in een ijzeren kegel zijn echter de centreerings-mogelijkheden in vergelijking met de palen-verzekering (punt aan de oppervlakte) minder geworden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 10