55 Toegegeven moet worden, dat de centreering van instrument en richt-toestellen lastiger is geworden. Toch is de meerdere moeite hieraan te besteden niet zoo groot, dat deze de voordeelen, voornamelijk t.a.z. van de permanentie van het punt, verbonden aan de straatpotverzekering zou te niet doen. Om na te gaan of de centreering van instrument en signalen, welke bewerking bij de tegenwoordige kwaliteit der hoekmetingen een factor van overwegend belang kan zijn, bij deze verzekerings- wijze, met voldoende nauwkeurigheid kan plaats hebben t.a.v. het doel, dienen de verschillende centreeringsmanieren afzonderlijk te worden bezien, waarbij tevens onderscheid moet worden gemaakt tusschen de z. g. kota-polygoonmetingen en de bij houdings metingen. Door Prof. Werkmeister werd een onderzoek ingesteld naar de nauwkeurigheid van centreeringen met een op een statief op- gestelden theodoliet boven een op den grond gelegen punt, aan gegeven door een boring in een stuk metaal bij de drie verschil lende wijzen van centreering (schietlood, loodstaat' en optisch lood). Ten behoeve der noodige waarnemingen was op den horizon taal geplaatsten kijker van dezen Zeiss-theodoliet met was een milimeter-verdeeling zoodanig aangebracht, dat de nulstreep hier van correspondeerde met de vertikale as van den theodoliet. Met behulp van twee op eenige meters afstand en in loodrecht op elkaar staande richtingen opgestelde theodolieten, werd nu bij elke centreering na het richten op het punt de kijker naar boven ge draaid en werd op de milimeter-verdeeling het verschil met het nulpunt afgelezen. Dit geschiedde zoowel in gewonen als in door geslagen stand. Het verschil tusschen deze beide aflezingen varieerde in 't algemeen van 0.1 tot 0.2 mm en was eenige malen 0.3 mm. Uit de waarnemingen bleek, dat de onzekerheid in 't gemiddelde hoog stens kan bedragen 0.2 mm. Met deze werkwijze werden, na afloop van de waarnemingen P. Werkmeistcr. Genauigkeit der Zentrierung eines auf einem Stativ aufgestellten Theodolits. Zeitschrift fiir Instrumenten- kunde, jaargang 1936, pag. 244 e. v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 11