59 Uit de bovenstaande staatjes zouden velerlei conclusies te trek ken zijn t.a.v. het doel, dat het kadaster zich heeft gesteld. Ik wil mij echter in dit artikel beperken tot datgene wat verband houdt niet de heden in de praktijk toegepaste werkwijzen. Hoofdzakelijk worden de polygoonmetingen uitgevoerd met ge bruikmaking van instrumenten met een afleesmogelijkheid van OM, met centreering van instrument en signalen met schietlood of centreerstok. De eerst kortelings in gebruik genomen Wilds Tl, met de genoemde afleesmogelijkheid, zijn voorzien van een optische centreermogelijkheid. De Redta's zijn uitgerust met centreerstokken. Voor de detailmetingen wordt bijna uitsluitend gebruik gemaakt van theodoliet-boussoles. De centreerfouten spelen bij de detailmetingen geen overmatig belangrijke rol en er kan geen aanleiding bestaan om van de ge bruikelijke enkelvoudige centreering met het schietlood af te stappen. Anders staat het bij de polygoonmetingen en daarbij zou uit zuiver technische overwegingen in de richting moeten gewerkt worden van optische centreering in terreinen, waar aan de nauw keurigheid der metingen hooge eischen moeten worden gesteld. De nauwkeurigheid van de centreering van het instrument speelt een grootere rol dan die van de signalen, zoodat in bepaalde ge vallen een combinatie van instrument, ingericht voor optische centreering en signalen zonder deze mogelijkheden, prevaleert bo ven andere combinaties. De Redta's, waarbij de centreering van instrument en baken beide geschiedt met loodstaven, geven bij maximale grootte der centreerfouten een belangrijk grootere middelbare fout in den hoek dan de daarvoor gebezigde toestellen met schietloodcentreering. Deze fout zal belangrijk kunnen worden gereduceerd door ook deze toestellen in te richten voor optische centreering en de op stelling der baken na elke waarneming opnieuw uit te voeren. In welke gevallen een dergelijke werkwijze zal moeten worden toege past, zal afhankelijk zijn van het doel, dat men wenscht te bereiken. Zien wij in 't algemeen, dat wij gaan in de richting van optische centreering, in de eerste plaats dus van het instrument, dan is aan de constructie van de in dit artikel bedoelde polygoonverzekering geen bezwaar meer verbonden. Immers de ligging van het punt f>

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 15