60 dm beneden de grondoppervlakke kan geen noemenswaardige na- deelige factor zijn bij optische centreering, terwijl een centreering met een puntloos schietlood, gezien de genomen proeven en het hiervoor gepubliceerde lijstje voor detailmetingen (/x 20") geen belangrijke extra fouten medebrengt. Over 't algemeen zijn de technische diensten der gemeenten uit gerust met toestellen, waarvan de bereikbare nauwkeurigheid die der theodoliet-boussoles niet te boven gaat, zoodat ook van die zijde geen steekhoudende bezwaren tegen deze verzekeringswijze kunnen worden ingebracht. 3. onderhoud. De periodieke controle van de punten bij deze verzekeringswijze kan tegelijkertijd plaats hebben met het periodieke onderhoud dei verzekering en zal bestaan uit het nagaan of het punt nog aan wezig is en uit verwijdering van eventueel in de potten aanwezige ongerechtigheden. Mocht hierbij worden geconstateerd, dat de pot verschoven is en tegen den paal rust, dan dient de pot verplaatst te worden. Is de pot onder de oppervlakte van den weg verdwe nen, dan kan dit euvel worden verholpen door het leggen van een betonnen ring onder den pot. Kleine heffingen t.o.v. het weg- oppervlak, welke in geringe mate voorkomen, kunnen worden,op geheven door de pot een weinig te laten zakken. Wanneer de potten worden geplaatst gedurende de asfalteering der wegen of daarna, zal deze toestand weinig voorkomen. Het verdient aanbeveling ter voorkoming van diefstal van de deksels, deze van een eenvoudige sluiting te voorzien; voor 't gebruik wordt de doos geopend door een eenvoudigen steekslcutel. Het stukrijden der verzekeringen, hetgeen het materieel onder houd nogal bemoeilijkt, zal bij deze gietijzeren potten niet voor komen. Wordt bij het onderhoud in 't oog gehouden, dat bij storingen van punten de kosten der metingen en berekeningen enkele malen grooter zijn dan de kosten van de materieele verbetering of wijzi ging der verzekeringen, dan springt het voordeel van de verzeke ring door middel van den nieuwen straatpot wel scherp naar voren. 4. financieele consequenties. Doordat tegenwoordig de gietijzeren potten in Indië kunnen worden aangemaakt en dus niet meer, zooals voorheen, uit Europa

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 16