61 behoeven te worden betrokken, is de prijs hiervan belangrijk ge daald en niet veel hooger dan die van de groote betonpalen. De aanmaakkosten van een groote betonpaal komen ongeveer op 3.per paal, van een kleine gewapende paal met kruis op 1.50 en van een strauspaal op 1.Zien wij nu, dat de potten als vooromschreven kunnen worden geleverd tegen een prijs van 5.per stuk, dan is weliswaar de kapitaalsuitgave voor de verzekering van een uitgebreid polygoonnet met deze pot ten een belangrijke post, maar toch weer niet veel hooger dan b.v. de uitgave t.b.v. de verzekering van het Batavia-net, waar voor de verzekering gebruik is gemaakt van de groote betonpalen. Toch wordt helaas gevreesd, dat verschillende minder kapitaal krachtige gemeenten voor een dergelijke uitgave zullen terug schrikken, vooral waar in 't algemeen deze fondsen moeten wor den toegestaan door den gemeenteraad, welke het nut van een dergelijke verzekering moeilijk kan inzien. Om aan deze ongunstige omstandigheden zooveel mogelijk tegemoet te komen, zou dus de verzekering van een net gedeelte lijk kunnen plaats hebben middels potten en gedeeltelijk met gebruikmaking van een minder kostbare verzekering, als kleine K.P.'s en strauspalen. Wanneer de potten geplaatst worden in alle knooppunten en in die punten van de polygonen waar de grootste uitwijking kan worden verwacht, er voor zorg dragend, dat vanuit een straatpot een ander primair- of driehoekspunt zichtbaar is, dan wordt als het ware het terrein overdekt met een groot aantal onverstoor bare punten. Hierdoor wordt niet alleen verkregen, dat in belangrijke mate aan eventueele financieele bezwaren kan worden tegemoet geko men. maar tevens dat eventueele noodige bijhoudingsmetingen steeds van geringen omvang zullen blijven. Ofschoon een ideale toestand ook bij deze verzekeringswijze niet volkomen is bereikt, meen ik dat over de kleine bezwaren, welke hoofdzakelijk liggen op het gebied der centreeringen, kan worden heengestapt, temeer waar zeer zeker in de praktijk een eenvoudig middel zal worden gevonden, dat ook deze nog aan wezige moeilijkheden zal opheffen. J. VAN MIL.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 17